Vánoční polévky a jejich historie
V některých krajích nebylo zvykem na Vánoce podávat rybí polévku. Většinou se podávala polévka ze sušených hub, cibule a kmínu. Jinde se zase podávala zelná polévka s klobásou, hrachová, čočková, fazolová a nebo kmínová polévka.
Jedno však mají tyto polévky společné – jsou velmi husté a přidává se do nich česnek. V dnešní době se většinou setkáváme na vánočním stole s polévkou rybí a hrachovou.
Kuba – staročeská vánoční klasika
Tento starodávný pokrm, který je složený z krup, sušených hub, česneku, sádla, kmínu, pepře a soli, je i v dnešní době velmi oblíbeným, zejména na Vánoce.
Staročeská kuchyně – příprava vánočního kapra
Způsobů přípravy vánočního kapra je opravdu mnoho. Lidé jej většinou připravovali na „černo“ a nebo také na kmínu, šalvěji, česneku, na „modro“ a nebo v marinádě.
Znáte „pučálku“?
Hrách se v dávných dobách podával na Vánoce jako samostatná pokrm. Buď se z něj vařila hustá hrachová kaše a nebo takzvaná „pučálka“, což je naklíčený hrách, který se rychle opraží na rozpáleném tuku, poté už jen dochutí solí a pepřem.
Vánoční pečivo
Vánočka a vánoční štola jsou oblíbené druhy pečiva, které lidé na Vánoce buď pečou a nebo kupují v hypermarketech. V dobách minulých se v některých krajích pekli také vánoční koláčky, vdolky, buchty a oplatky. Pro zajímavost: Vánočce se také říkalo štědrovnice.
Diskuze