Výběr vhodného antibiotika pro psa
Očkování funguje proti virózám, kdežto antibiotika pouze proti bakteriálním nákazám. Pro první léčbu se volí antibiotika první volby v doporučených dávkách a není vždy nutná bakteriologická kultivace. V případě, že je odpověď na léčbu antibiotiky i po 3 týdnech léčby nedostatečná, je třeba se tímto problémem zabývat hlouběji a volbu antibiotika podložit bakteriologickou kultivací.
Někteří jedinci nedostatečně zabírají na léčbu trpí poruchou metabolismu a nerovnoměrnou distribucí léků v těle, to znamená, že u takového pacienta nedosáhla hladina léku v krvi minimální účinné koncentrace. V tomto případě je nutno podávat vyšší dávky.
Časté změny antibiotik, dávek, střídání léčebných postupů v krátkých časových intervalech léčení neurychlí. Toto platí zejména u bulmastifů, bulteriérů, buldoků, amerických buldoků a německých ovčáků.
Nepříznivý vliv antibiotik
Antibiotikum neblaze působí na střevní flóru: likviduje bakterie, které jsou stálými obyvateli zažívacího ústrojí. Mnohé střevní bakterie vytvářejí vitamín K a vitamíny skupiny B. Když širokospektré antibiotikum část střevních bakterií zlikviduje, pes trpí nedostatkem těchto vitamínů a instinktivně požírá své i cizí výkaly: spolu s nimi totiž ze střeva odchází i nepatrné množství „káčka“.
Proto jak člověk, tak zvíře musí při léčbě antibiotikem doplňovat vitamíny řady B prostředkem B-Komplex a vitamín K pojídáním přírodních bílých jogurtů obsahujicich probiotické kultury.
Přírodní antibiotikum
Při angínách, nachlazení a kožních problémech rozetřeme stroužek česneku – celý stroužek syrového česneku zvíře nestráví. Česnek funguje jako přírodní antibiotikum – likviduje infekce (chřipka, angína, infekční zánět močových cest apod.). Střevní parazity sice nevypudí, ale znepříjemní jim život. Střevo zbavené parazitů však česnek vydezinfikuje a ozdraví.
S antibiotiky opatrně
Neuvážené nadměrné používání antibiotik (suplementace krmných směsí) má negativní dopad na přirozenou mikroflóru organismů vedoucí k postupnému vytváření rezistentních kmenů bakterií a přenosu faktoru rezistence na bakteriální mikroflóru zvířat i lidí.
Pečujte o zdraví svého domácího mazlíčka
Pes – psinka u psů
Demodikóza u psů
Přežírání a tloustnutí u psů
První pomoc při popáleninách psů a koček
Lymská borelióza u psů a koček
Retroviry koček – FeLV, FIV, FIP
Virus kočičí leukémie
Nemoci andulek – ptačí svrab
Zvířata se také léčí antibiotiky
Diskuze