Pes – psinka u psů

Psinka je mimořádně nakažlivé infekční onemocnění postihující psy všech věkových kategorií, ale zejména psy mladé. Proti psince existuje vakcinace. Přeočkování se doporučuje vždy po 12 měsících.
Štěně

Pes – psinka u psů

Psinka je mimořádně nakažlivé infekční onemocnění postihující psy všech věkových kategorií, ale zejména psy mladé. Proti psince existuje vakcinace (totéž platí u vztekliny). Přeočkování se doporučuje vždy po 12 měsících.

Psinka – co to je psinka

Psinka je akutní nakažlivé onemocnění, které bylo zavlečeno do Evropy z Ameriky v 18. století. Na našem území byla psinka zaznamenána po první světové válce, jako velmi nakažlivé onemocnění s vysokou úmrtností zejména u psů. Inkubační doba u psinky je 3 až 7 dní. V některých případech probíhá onemocnění velmi rychle. Jedná se o případy, kdy se virus po náhlém vzestupu teploty rozmnoží, vyplaví se do krve a pes uhyne, zpravidla do 3 dnů.

Psinka – formy psinky

Podle toho, které orgány jsou původcem nejvíce postižené, rozeznáváme čtyři základní formy psinky: plicní, střevní, nervovou a kožní. Průběh onemocnění je rozmanitý. Každá forma se může vyskytovat samostatně.

Psinka – plicní forma

U plicní formy se brzy objevují příznaky zánětu dýchacích cest (výtok z nosu, pes si tře nos o přední tlapky), výměšek z nosu je řídký, později hlenovitý až hnisavý s příměsí krve. Později se dostaví kašel, občas až záchvatovitý, poukazující na zánět hrtanu a průdušek. Tento stav může přejít až v zánět plic. Současně s příznaky postižení horních cest dýchacích se objevují i záněty učních spojivek, vzácně i rohovky.

Psinka – střevní forma psinky

Při střevní formě vystupují do popředí příznaky zánětu hltanu, mandlí, žaludku a střev. Pes zvrací (zvratky jsou hlenovité, žlutě zbarvené), trus je řídký, hlenovitý, často s příměsí krve.

Psinka - nervová forma psinky

Nervová forma většinou nastupuje v průběhu formy plicní nebo střevní a projevuje se místními záškuby (v obličejové části, na čenichu, na pyscích, tvářích, žvýkacích svalech, na svalech krku a končetin), které se objevují rytmicky buď trvale, nebo s určitým časovým odstupem. V některých případech se objevují i celkové nervové příznaky připomínající epileptické (padoucnicové) záchvaty. Záchvaty často končí obrnami, zejména zadních končetin.

Psinka – kožní forma psinky

V současné době se méně často objevuje forma kožní. Projevuje se zrohovatěním a popraskáním vrchní vrstvy pokožky na polštářcích tlap.

Psinka – ochrana proti psince

Základním ochranným opatřením proti nakažení psa tímto onemocněním je včasná vakcinace. Podobně jako v případě parvovirózy i u psinky většina výrobců vakcín doporučuje zahájit očkovací program v 6. až 8. týdnu věku psa.

Vašeho psa může potrápit i chřipka - více v článku ZDE

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 4.0 Počet: 2 Nejlepší: 5 Nejhorší: 3

Diskuze

Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Magazín pro všechny pěstitele, chovatele a domácí kutily. Články o pěstování rostlin, chovu zvířat a nových trendech v bydlení.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies