Chřipka u psů (parainfluenza)

Původce onemocnění psí chřipky je virus. K nakažení psa dochází kapénkovou infekcí, virus se vylučuje i močí. Inkubační doba tohoto onemocnění je 4 až 9 dní. Psí chřipka probíhá ve formě mírné, těžké a atypické.
Štěně

Chřipka u psů (parainfluenza)

Chřipka psů je nakažlivé onemocnění, které napadá zejména dýchací aparát psa. Přehled nemocí u psů naleznete v přehledném článku ZDE.

Jak psí chřipka vzniká

Původce onemocnění psí chřipky je virus. Poprvé byl tento virus izolován v roce 1967. Zjistilo se, že je málo odolný a citlivý na vyšší teploty. Ničí ho běžné desinfekční prostředky. K nakažení psa dochází kapénkovou infekcí, virus se vylučuje i močí. Inkubační doba tohoto onemocnění je 4 až 9 dní.

Průběh psí chřipky

Psí chřipka probíhá ve formě mírné, těžké a atypické. V případě mírné formy pozorujeme u psa suchý kašel, slabý výtok z dutiny nosní a z očí. Těžká forma se projevuje úporným dávivým kašlem přecházejícím ve zvracení, výtokem z očí a z nosu, který je z počátku vodnatý, později hlenovitý až hlenohnisavý. Charakteristická, zvláště u mladých psů, je ztráta hmotnosti.

V případě lehké i těžké formy jsou výše uvedené příznaky provázeny nechutenstvím, malátností a ospalostí psa, tělesná teplota bývá zvýšená pouze v počátku onemocnění. U neléčených případů se může vyskytnout řada komplikací v důsledku souběžného uplatňování dalších mikroorganismů, od zánětu mandlí až po zánět plic. Posledním typem je atypická forma psí chřipky. Tato forma se projevuje nekoordinovaností pohybů a ochrnutím zadní části těla.

Jaká je prevence před nakažením psa psí chřipkou?

Preventivním opatřením je pravidelné provádění ochranného očkování.

Další zdravotní potíže u psů

Psinka u psů
Očkování proti vzteklině
AIDS - hrozí i psům?
Jak správně vytočit klíště?
Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 5.0 Počet: 3 Nejlepší: 5 Nejhorší: 5

Diskuze

Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Magazín pro všechny pěstitele, chovatele a domácí kutily. Články o pěstování rostlin, chovu zvířat a nových trendech v bydlení.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies