Retroviry koček - FeLV, FIV, FIP
Léčit se tyto choroby nedají, je možno pouze podporovat imunitní systém a potlačovat projevy ostatních přidružených chorob. Mezi nejslavněší retroviry patří HIV, lidská AIDS, o které bude ještě zmínka. Evropští veterináři se nedomnívají, že by byli kočičími viry ohroženi lidé, američtí kolegové s námi v některých případech nesouhlasí. A nyní k jednotlivým chorobám.
FeLV - Feline Leukemia Virus
Nositel viru nemusí mít žádné klinické příznaky a přesto může virus šířit dál. Po určité době se může snížit až vymizet imunita a kočka se stává vnímavou pro jakoukoli infekci podobně jako u FIV. Na tyto choroby je třeba myslet u koček s dlouhodobým nebo opakovaným prskáním a výtokem z očí, které odolávají léčbě.
Lymfomy - nádory lymfatických systémů
Druhou formou této nemoci jsou lymfomy - nádory lymfatických systémů - v podkoží, mízních uzlinách a na střevech. Velmi podstatnou informací je fakt, že proti této nemoci existuje preventivní postup. Krevní test může potvrdit nebo vyloučit přítomnost protilátek v krvi a tím informovat o případné infekci - nebo naopak o její nepřítomnosti.
Pokud krevní test nepotvrdí přítomnost lymfomů, je možné kočku naočkovat proti této chorobě
Test lze provést v ordinaci veterinárního lékaře během 10 minut a pokud je výsledek negativní, lze proti této chorobě naočkovat, za 14 - 21 dní je ale potřeba revakcinovat. Dále se revakcinuje každých 12 měsíců - ne déle ! Pokud chcete připouštět svou chovnou kočku, žádejte předložení očkovacího průkazu chovného kocoura s negativním testem na FeLV a zkontrolujte, zda od té doby je FeLV pravidelně revakcinována. Pokud chybí některá vakcína v řadě, raději se poohlédněte jinde. Majtelům chovného kocoura doporučuji striktně vyžadovat dotéž od majitelů koček. Výsledek vyšetření může být buď ze Státního veterinárního ústavu nebo od praktického veterináře. V tom případě je opsán v průkaze typ testu, jeho výrobní číslo a datum vyšetření. Nebo, ještě lépe - může být v průkazu přímo nálepka z tohoto testu a potvrzení negativity. Testuje se chromatograficky, provedení je velmi podobné těhotenskému testu.
FIV - Feline Imunodeficiency Virus
Klinicky je nerozlišitelný od viru FeLV a ještě relativně nedávno byly oba viry považovány za totožné. Virus je blízký příbuzný viru HIV, přesto je na člověka nepřenosný. U koček proti němu neexistuje očkování. Existuje ale test velmi podobný jako u FeLV, někdy dokonce jsou oba testy spojeny. Pozitivní zvířata je třeba vykastrovat a izolovat, aby nemohla dále virus roznášet. Na FIV je třeba myslet při opakovaných případech infekční rhinotracheitidy, kočky s opakovanými průjmy, horečkou nejasného původu, zvětšenými mízními uzlinami, anemií, leukopenií (malým množstvím bílých krvinek v krvi), kočky se zánětem dásní. Pro chovná zvířata platí totéž co u FeLV (kromě možnosti očkování ) - tj. provést test na půl roce věku a od majitele druhého chovného zvířete požadovat předložení potvrzení o negativním vyšetření na FIV.
FIP - Felinní Infekční Peritonitida
Infekční zánět pobřišnice koček je další ze skupiny virových chorob s dlouhou inkubační dobou a nespecifickými příznaky. Kromě imunosuprese (oslabení imunity) se FIP projevuje ztrátou hmotnosti, stále častějším zvracením, pozdější postupnou ztrátou schopnosti chodit a bolestmi břicha. Léčba je pouze symptomatická - tj. vedoucí k dočasnému zmírnění problémů. Pro tuto chorobu platí totéž co pro předchozí - lze ji diagnostikovat imunologicky a pozitivní zvířata oddělit od zdravé populace koček.
Diskuze