Virus kočičí leukémie (FeLV) - jak se nákaza přenáší
U infikovaných koček se virus kočičí leukémie (FeLV) nachází v tělních tekutinách, nejčastěji ve slinách. Nákaza se šíří buď pohlavním stykem a nebo také používáním stejných misek například při krmení (pokud máte koček více).
Jak působí virus FeLV?
Padesát procent koček nakažených virem kočičí leukémii hyne v důsledku destrukce bílých krvinek (ty jsou jedny z nejdůležitějších obranných činitelů organismu). Virus kočičí leukémie nechává kočky bezbranné proti celé řadě dalších choroboplodných zárodků (následkem infekce vzniká u koček chudokrevnost a nádorová bujení). U nakažených koček může také docházet k neplodnosti, potratům, rození mrtvých nebo velmi slabých koťat, zánětům očí, k prudké ztrátě tělesné hmotnosti, onemocnění střev a nebo k poškození nervů.
Ne všechny kočky nakažené virem FeLV jsou nemocné
Zjištění styku s infekcí se provádí jednoduchou krevní zkouškou (zjišťováním protilátek v krvi). Nakažená kočka se může zdát zdravá a to i po dobu několika měsíců, ale přibližně 8 z 10 infikovaných koček hyne do tří let od doby nakažení.
Virus kočičí leukémie (FeLV) se dá léčit
Léky mohou pouze pomoci, aby se kočka cítila celkově lépe a nebo pomoci při léčbě dalších infekcí, které se mohou projevit v důsledku infekce FeLV. Lék přímo na FeLV zatím neexistuje. Vakcinace zabrání infekci přibližně u 80% očkovaných koček. První vakcinace se provádí u koťat již ve stáří asi 8–10 týdnů, pro udržení stálé a dostatečné hladiny protilátek, kočky se musí přeočkovávat vždy jednou ročně. Jestli již došlo k nakažení, na očkování je už pozdě a je zbytečné.
Vakcinace proti FeLV
Vakcinace proti infekci s FeLV se běžně neprovádí, a proto, jestli chcete, aby vaše kočka byla chráněná, obraťte se o radu k vašemu veterináři. Vakcíny proti FeLV jsou velmi bezpečné, ale reakce v místě vpichu injekce (v podobě zduřeniny) se výjimečně může vyskytnout.
Diskuze