Fondue zpestří běžné stolování

Chcete pohostit hosty, ale nechcete každou chvilku odbíhat od stolu a připravovat další talíř s chuťovkami? Pořiďte si fondue. Je to ideální možnost, jak si užít klidných chvilek s rodinou a přáteli a ještě se u toho dobře najíst.

Fondue

Z historie fondue

Fondue je způsob přípravy pokrmu pocházející ze Španělska, zde vzniklo v 18. století. Původ pokrmu si nárokují kromě Švýcarů také Francouzi. Slovo fondue (čteme správně fondy) znamená tavit nebo lépe řečeno, v klasické francouzské kuchyni je toto slovo vyhrazeno pro tavený pokrm, převážně se sýrem. Původně se jednalo o ohřívanou mísu se směsí sýrů (nejméně dvou druhů) a vína s pečivem. Ve vínovo-sýrové směsi se pečivo namáčelo, aby změklo.

Vaříme na japonském tepanu

Používáme čerstvé bylinky v kuchyni

Grilujeme na lávovém kameni

Zdravé a snadné vaření v parní troubě

Volit můžeme mezi sýrovým, čokoládovým nebo masovým fondue

Dnes existuje fondue v různých podobách. Kromě sýrové omáčky (nejčastěji se do omáčky používá ementál, čedar, parmazán, gouda, gruyere, sbrinz, walliser, vacherin, cedar, gouda, comte, lancashire, donbo, fontina) můžeme použít omáčku sladkou (například z rozpuštěné čokolády), kyselou či z masového vývaru. V omáčkách můžeme namáčet nejen chleb nebo pečivo, ale také maso, ryby, mořské plody, ovoce (kiwi, banán, jahoda, jablko, meruňky, švestky) či zeleninu (okurky nakladačky, cibulky, čalamádu, naložený česnek). Přílohy se vždy podávají v malých miskách.

Z čeho se skládá sada fondue?

Sada na přípravu fondue se skládá z nádoby na fondue (nese název caquelon) - měla by být vyrobena z kameniny, keramiky, litiny nebo nerezu. Nezbytnou součástí sady je také ploténka,  lihový nebo elektrický vařič a sada vidliček, kterými si společnost opéká či vytahuje připravované jídlo. Cena za celou sadu se pohybuje v rozmezí od 200 do 2.000 korun.

Vyzkoušejte titanové nádobí

Indukční vaření Vám ušetří čas i peníze

Vaříme v elektrickém tlakovém hrnci

Správné skladování pečiva

Tipy na přípravu fondue

Sýrové fondue

Námi zvolený sýr a nebo směs sýrů rozpustíme v hrnci. Do sýrové hmoty můžeme přidat trochu smetany, česneku, pikantního koření nebo česneku. Pokud má sýr jemnou chuť, můžeme ho dochutit kayenským pepřem nebo trochou papriky a bílým vínem. Na jehlice napichujeme kousky pečiva nebo masa a máčíme je v hrnci s připravenou omáčkou. Sýrové fondue je třeba stále míchat.

Čokoládové fondue

V hrnci rozpustíme čokoládu. Je-li příliš hustá, zředíme ji trochou mléka. Na jehlice pak napichujeme kousky ovoce (kiwi, banán, jahody, jablka, meruňky, apod.) a máčíme je v čokoládě.

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 3.0 Počet: 1 Nejlepší: 3 Nejhorší: 3

Diskuze

Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Magazín pro všechny pěstitele, chovatele a domácí kutily. Články o pěstování rostlin, chovu zvířat a nových trendech v bydlení.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies