Pěstujeme jehličnany v interiéru – cypřiš

Pokojový cypřiš (Cupressus macrocarpa) je teplomilný jehličnan pocházející z Kalifornie, který nejen čistí vzduch, ale také díky obsahu vonných silic příjemně provoní místnost ve které jej pěstujeme.

Pokojový cypřiš

Stanoviště a pěstební substrát

Cypřiš potřebuje světlé stanoviště bez přímého slunce. Nejlépe se mu daří v zimních zahradách nebo pod střešním oknem, kde na něj dopadá slunce z více stran současně. Mladé rostliny vyžadují přistínění, proto dobře prosperují v bytech. Přes léto jej můžeme umístit venku na polostinném místě. Vyžaduje kyselou zeminu bez vápna, vhodná je směs vřesovky, rašeliny a písku v poměru 1:1:1.

Přesazování

Přesazujeme podle potřeby. Nejvhodnější doba je na jaře, než začne rostlina opět rašit. Rostlinu přesazujeme do výživného, humózního a propustného substrátu s pH okolo 5.

Množení

Množíme vrcholovými řízky, které z matečné rostliny odebíráme v létě. Pokojový cypřiš koření obtížně.

Zálivka a hnojení

Rostlinu pravidelně zaléváme odstátou vodou. Zejména mladé rostliny jsou choulostivé a velmi citlivé na přelití i na přeschnutí. Hnojí se maximálně jednou měsíčně tekutým hnojivem vhodným pro azalky a nebo krystalickými hnojivy (bez obsahu vápníku).

Přezimování

Pokojový cypřiš je vhodný výlučně pro pěstování v bytě a není tak mrazuvzdorný. Rostlina přezimuje při teplotách pohybujících se okolo 7°C a mírně vyšších.

Nejčastější choroby a škůdci

Na příliš suchém a teplém stanovišti nebo při nedostatku vody v substrátu ztrácí spodní větve nebo začne opadávat jehličí.

Další zajímavé články:

Pěstujeme na zahradě bambusy

Pěstujeme avokádo

Pěstujeme Jiaogulan neboli pětilistý ženšen

Pěstujeme Cicimek datlový známý jako Jujube

Pěstujeme metrové fazole

Pěstujeme rozinkový strom

Pěstujeme olivovník evropský

Jahodový strom a jeho pěstování

Pěstujeme mangovník

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 3.8 Počet: 5 Nejlepší: 5 Nejhorší: 1

Diskuze

Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Magazín pro všechny pěstitele, chovatele a domácí kutily. Články o pěstování rostlin, chovu zvířat a nových trendech v bydlení.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies