Všeobecně o araukárii
Araukárie pochází z Norfolkských a Philipových ostrovů v Tichém oceánu, kde ji objevil známý světoběžník kapitán Cook. Ve své domovině dorůstá do výšky 50 až 70 metrů. Jde o pomalu rostoucí druh dřeviny, proto je vhodná i pro pěstování v bytech. Existuje přibližně 18 známých druhů (odlišují se barevným odstínem zelené, nebo zvláštním natočením větví), v bytových podmínkách lze pěstovat pouze Araucarii heterophyllu (Araukárie různolistá, jiným názvem Blahočet ztepilý).
Jak tato rostlina vypadá?
Araukárie je pomalu rostoucí pokojový jehličnan s malými jehlicemi, které jsou umístěny na vodorovně postavených větvích - ty dávají rostlině nezaměnitelná vzhled. Mají svěže zelenou barvu a téměř nepíchají. Araukárie nekvete, tvoří pouze malé šištičky na koncích větví.
Pěstujeme araukárii
Stanoviště a pěstební substrát
Araukárie potřebuje světlé stanoviště bez přímého slunce. Nejlépe se jí daří v zimních zahradách nebo pod střešním oknem, kde na ni dopadá slunce z více stran současně. Mladé rostliny vyžadují přistínění, proto dobře prosperují v bytech. Přes léto ji můžeme umístit venku na polostinném místě. Vyžaduje kyselou zeminu bez vápna, vhodná je směs vřesovky, rašeliny a písku v poměru 1:1:1.
Pěstební teploty
Je to rostlina chladnomilná, v zimě snese i 4 °C, ideální rozmezí je 8 až 14 °C. Pokud pěstujeme rostlinu při nižších teplotách, omezíme zálivku.
Přesazování
Protože araukárie přesazování snášejí celkem špatně, provádíme jej jednou za dva až tři roky, starší rostliny přibližně za pět let (neporušujeme nikdy kořenový bal a sázíme stejně hluboko jak byla rostlina předtím). Nejvhodnější doba je na jaře, než začne rostlina opět rašit. Rostlinu přesazujeme do výživného, humózního a propustného substrátu s pH okolo 5.
Množení
Araukárii množíme vrcholovými řízky, které odebereme pod druhým patrem od vrcholu. Řízky z postranních větví rostou jen vějířovitě.
Zálivka a hnojení
Rostlinu pravidelně zaléváme odstátou vodou. Zejména mladé rostliny jsou choulostivé a velmi citlivé na přelití i na přeschnutí. Hnojí se maximálně jednou měsíčně tekutým hnojivem vhodným pro azalky a nebo krystalickými hnojivy (bez obsahu vápníku).
Přezimování
Rostlina přezimuje při teplotách pohybujících se okolo 7°C a mírně vyšších.
Nejčastější choroby a škůdci
Na příliš suchém a teplém stanovišti nebo při nedostatku vody v substrátu ztrácí spodní větve nebo začne opadávat jehličí.
Diskuze