Zlomeniny u psů
I pes si nešikovným nášlapem, pádem či jiným úrazem může způsobit zlomeninu kosti. Místo zlomeniny obvykle nateče, lehké zlomeniny ale mohou být i bez otoku. Pes obvykle začne kňučet a na postiženou končetinu našlapuje velmi opatrně nebo vůbec. Jakmile tyto příznaky zaznamenáte, znehybněte ji pomocí klacku či jiné pomůcky (není-li rána otevřená) a psa okamžitě dopravte na veterinu. Nikdy psa se zlomenou končetinou nenechávejte chodit!
Psi a záněty svalů, kloubů a šlach
Záněty svalů, kloubů a šlach patří k nejčastěji se vyskytujícím onemocněním pohybového aparátu u psů. Příčinou může být např. vznik infekce po zranění nebo fyzické přepětí organismu. Takto postižení psi jsou úzkostliví, kulhají, nechtějí chodit. Místa zánětu bývají oteklá a načervenalá. Zánětlivá onemocnění u psů se léčí medikamenty.
Křivici lze úspěšně předcházet
Křivice je onemocnění, jehož příčinou je nedostatek vitaminu D. Objevuje se výhradně u štěňat do stáří půl roku. Jak už název vypovídá, křivici na první pohled poznáte křivě narostlými končetinami. Této nemoci lze ale účinně předcházet dostatkem pohybu na čerstvém vzduchu (slunce podporuje produkci vitamínu D v organismu) a dostatkem stravy bohaté na vitamíny.
Nešťastná dysplazie kyčelních kloubů
Jedná se o vrozenou dědičnou chorobu, projevující se neochotou k pohybu, kolísavou chůzí, potížemi při chůzi do schodů, častější únavou. Dysplazie postihuje kloubní jamku, která je nepřirozeně plochá a hlavice kloubu tak do ní nezapadá. U těžkých forem se může kloubní hlavice z jamky dokonce vysunout úplně. Takto vysunutému klobu se snaží přizpůsobit i šlachy, svaly a vazy a výsledkem je trvalá deformace. Obzvláště těžké formy dysplazie kyčelních kloubů se proto řeší utracením zvířete. Bolestivost je v tomto případě těžko snesitelná. Lehčí formy dysplazie lze řešit operativně.
Diskuze