Pěstujeme balkónové květiny – nestařec americký

Nestařec americký (Ageratum houstonianum) je kompaktní, keřovitá rostlina s hustšími, vejčitými, sytě zelenými listy. Existuje vysoký a nízký vzrůstový typ. Výborně se hodí na venkovní výsadby do záhonů i nejrůznějších sesazovaných nádob. Květy mohou být modré, bílé a nebo fialové.

Nestařec

Všeobecně o nestařci

Nestařec americký (Ageratum houstonianum) pochází z Mexika. Rostlina tvoří celé léto nové květy, které zakrývají květy odkvetlé. Proto rostlina získala název nestařec, tzn. „nikdy nestárnoucí". Existují vysoké odrůdy vhodné k řezu a nebo zakrslé odrůdy, vhodné do skalek a nádob.

Pěstujeme balkónové květiny - lobelka drobná

Pěstujeme na zahrádce dvouletky

Zálivka a hnojení růží

Vhodné pěstební stanoviště

Rostliny umísťujeme na venkovní stanoviště po 15.květnu, kdy již nehrozí nebezpečí mrazíků. Stanoviště by mělo být chráněné před silným větrem. Nestařec vyžaduje světlé stanoviště, ne však přímý sluneční svit. Optimální umístění je na jih, jihovýchod, případně jihozápad. Rostlinám vyhovují teploty okolo 21°C - 24°C.

Pěstební substrát a pěstební nádoby

Rostlinám se nejlépe daří v dobře propustném substrátu, bohatém na živiny. Ten si můžete koupit již předem připravený v každém větším zahradnictví (jedná se o speciální substrát pro pěstování balkónových květin). Substrát si můžete namíchat také sami ze zeminy, kompostu a písku v poměru 2:1:1.

Nestařci se nejlépe daří v podlouhlých keramických (cihlových) truhlících. Pokud pěstujete rostliny v klasických plastových truhlících, nezapomeňte na dno nádoby umístit cihlové střepy a vyvrtat otvor pro dobré odtékání přebytečné vody. Rostlinám se tak bude lépe dařit a porostou rychleji.

Zálivka a hnojení

Zálivku provádíme pravidelně, nejlépe brzy ráno nebo v podvečer, kdy slunce příliš nepálí. Optimální je nechat pěstební substrát rostlin mírně vyschnout a teprve pak zalévat. V příliš vlhkém prostředí rostliny zahnívají, trpí chorobami a velmi špatně kvetou. Hnojíme dvakrát týdně speciálním hnojivem vhodným pro okrasné balkónové květiny s vysokým obsahem železa. Rostlina je citlivá na přesolení. Pravidelné odstraňování odkvetlých květenství prodlouží období květu.

Množení nestařce

Množení nestařce lze dvěma způsoby - řízkováním a nebo výsevem semen. Vhodnějším způsobem je řízkování, které není tak časově náročné, jako výsev semen a následná péče o ně. Rostlina obsahuje kumarin, jenž může způsobit alergie.

Přezimování nestařce

Rostliny přezimují ve světlé a chladné místnosti s teplotou okolo 5 - 10 °C. Rostliny přes období zimního spánku zaléváme velmi zřídka. Na jaře rostliny vyjmeme, hluboce seřízneme a přesadíme do truhlíků s novou zeminou.

Okrasné balkónové květiny - Hledíkovka

Okrasné balkónové květiny - Kejklířka

Pěstujeme balkónový řebříček

Pěstujeme na balkóně vějířovku

Pěstujeme surfinie

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 5.0 Počet: 2 Nejlepší: 5 Nejhorší: 5

Diskuze

Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Magazín pro všechny pěstitele, chovatele a domácí kutily. Články o pěstování rostlin, chovu zvířat a nových trendech v bydlení.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies