Dvouletky kvetou druhý rok
Mezi dvouletky patří Chejr (Cheiranthus cheiri), náprstník (Digitalis), hvozdík bradatý (Diantus barbatus), zvonek (Campanula medium), slézová růže (Althaea rosea), macešky (Viola tricolor), sedmikrásky (Bellis perennis) a pomněnky (Myosotis).
Vyzkoušejte netradiční kultivary dvouletek
Mezi nejoblíbenější dvouletky patří bezesporu macešky. U macešek si můžeme vybrat hned z několika zajímavých kultivarů, které se od sebe liší nejen velikostí a tvarem květů, ale také jejich zbarvením. Zajímavé jsou kultivary Jolly Joker F-2 (ve spodní části květu oranžová, vrchní plátek a okraj jsou tmavě fialové), Weseler eis Blue Lasur (světlemodrá maceška s tmavými horními plátky), Ruby (tmavě růžové květy), Lucern (květy vínově červených odstínů), Joker Blue Yelllow (maceška s modrými vrchními plátky a spodními jasně žlutými) a nebo Joker Light Blue (světle modrá s "tváří").
Také u sedmikrásek si můžeme vybrat několika barevných variant, jako je například bílá, růžová, červená a nebo světle modrá.
Zálivka a hnojení růží
Pěstujeme lichořeřišnici větší
Pěstujeme balkónové květiny - Gazánie
Příprava stanoviště před výsevem dvouletek
Dvouletky mají rády slunnou polohu, polostín snášejí jen některé druhy.Vyniknou zejména ve větších skupinových výsadbách. Rostlinám se nejlépe daří v dobře propustném substrátu, bohatém na živiny. Ten si můžete namíchat sami ze zeminy, kompostu a písku v poměru 2:1:1. Na půdách dlouho nehnojených, použijeme kompost (hnůj je nevhodný).
Vhodné termíny výsadeb
Chejr (Cheiranthus cheiri), náprstník (Digitalis), hvozdík bradatý (Diantus barbatus), zvonek (Campanula medium) a slézovou růži (Althaea rosea) vyséváme na výsevný záhon (pařeniště) v červnu (případně v červenci. V červenci vyséváme macešky (Viola tricolor), sedmikrásky (Bellis perennis) a pomněnky (Myosotis). Drobná semena sejeme mělce a udržujeme rovnoměrnou vlhkost substrátu. Sazenice dvouletek na záhon vysazujeme přibližně za 6 týdnů, nejpozději ve druhé polovině září, kdy stačí do zimy zakořenit a vytvořit růžici přízemních listů.
Zálivka a hnojení
Zálivku provádíme pravidelně, nejlépe brzy ráno nebo v podvečer, kdy slunce příliš nepálí. Optimální je nechat pěstební substrát rostlin mírně vyschnout a teprve pak zalévat. V příliš vlhkém prostředí rostliny zahnívají, trpí chorobami a velmi špatně kvetou. Dvouletky hnojíme organickými hnojivy rozpuštěnými ve vodě.
Diskuze