Okrasné balkónové květiny – Hledíkovka

Hledíkovka (Nemesia strumosa) je jednoletá balkónová květina pocházející z Afriky. Dorůstá do výšky 20 až 25 centimetrů. Květy nálevkovitého tvaru mohou být žluté, modré, fialové, oranžové, bílé a nebo jejich kombinace.

Nemesia

Zajímavé odrůdy Nemesie

Hledíkovku lze zakoupit v mnoha barevných variantách. Velmi oblíbené jsou růžové polopřevislé 'Karoo Pink' či 'Pinkmi', žluté 'Sunsatia Banana' nebo modré 'Impresario Blue'.

Vhodné pěstební stanoviště

Rostliny umísťujeme na venkovní stanoviště po 15. květnu, kdy již nehrozí nebezpečí mrazíků. Stanoviště by mělo být chráněné před silným větrem. Kejklířka vyžaduje světlé stanoviště, ne však přímý sluneční svit. Optimální umístění je na jih, jihovýchod, případně jihozápad. Rostlinám vyhovují teploty okolo 21°C - 24°C.

Pěstební substrát a pěstební nádoby

Rostlinám se nejlépe daří v dobře propustném substrátu, bohatém na živiny . Ten si můžete koupit již předem připravený v každém větším zahradnictví. Substrát si můžete namíchat také sami ze zeminy, kompostu a písku v poměru 2:1:1. Nemesii se nejlépe daří v podlouhlých keramických (cihlových) truhlících. Pokud pěstujete rostlinu v klasických plastových truhlících, nezapomeňte na dno nádoby umístit cihlové střepy a vyvrtat otvor pro dobré odtékání přebytečné vody. Rostlinám se tak bude lépe dařit a porostou rychleji.

Zálivka a hnojení

Zálivku provádíme pravidelně, nejlépe brzy ráno nebo v podvečer, kdy slunce příliš nepálí. Optimální je nechat pěstební substrát rostlin mírně vyschnout a teprve pak zalévat. V příliš vlhkém prostředí rostliny zahnívají, trpí chorobami a velmi špatně kvetou.

Hnojíme dvakrát týdně speciálním hnojivem vhodným pro balkónové rostliny s vysokým obsahem železa. Při nedostatku živin začnou listy žloutnout.

Množení Nemesie

Hledíkovka (Nemesia) se množí zejména semeny, které vyséváme do pěstebního substrátu začátkem března. Pěstební nádobu umístíme na světlé a teplé stanoviště, kde necháme semena v klidu vyklíčit.

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 3.6 Počet: 5 Nejlepší: 5 Nejhorší: 2

Diskuze

Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Magazín pro všechny pěstitele, chovatele a domácí kutily. Články o pěstování rostlin, chovu zvířat a nových trendech v bydlení.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies