Zaléváme růže
Základem úspěšného pěstování růží, je správná zálivka. Růže nesnáší přemokření, vlhkost navíc podporuje vznik houbových chorob a rzí na růžích. Při nedostatku vody zase růže málo kvetou. Nedostatečné zalévání může být pro růže velmi škodlivé zejména v začátcích jejich pěstování, protože kořeny by se místo rozrůstání do prostoru a hloubky snažily protlačit směrem nahoru, aby získaly vláhu.
Růže zaléváme opatrně, nejprve se prsty přesvědčíme, zda-li je pěstební substrát suchý. Zaléváme přímo ke kořenům. Týdně by jedna rostlina měla dostat 9 až 18 litrů vody. Vhodné je rostliny zalévat časně z rána nebo v podvečer, kdy už na rostliny nesvítí tolik sluníčko.
Jarní hnojení růží
Aby nám růže krásně kvetly, je zapotřebí nejen správná zálivka, ale také dostatečný přísun živin. Růže velmi rychle vyčerpají živiny v půdě a proto potřebují pravidelně hnojit dusíkem, draslíkem, fosforem, vápníkem a železem.
Jarní růst růží můžete podpořit dlouhodobě působícími minerálními nebo organominerálními hnojivy s vyšším obsahem dusíku, které působí několik týdnů. Rostliny hnojíme v okruhu okolo kořenů. Hnojení starších výsadeb je nejvhodnější plným organickým hnojivem na růže, které aplikujeme nejlépe zjara po odhrnutí (v dávce 70 g plného hnojiva na 1 m3).
Hnojení růží během léta
Přihnojování není nutné, bohatě postačí jednou za dva měsíce, nejlépe v červenci. Pro přihnojování jsou vhodná organická kapalná hnojiva (například síranem draselným), která lze zředit s vodou. Hnojivo opět aplikujeme v okruhu okolo kořenů.
Podzimní hnojení růží
Na podzim už růže nehnojíme, protože by vyrazily nové výhony, které by nestačily do zimy dozrát. Během září můžeme rostliny přihnojit malou dávkou draselného hnojiva (například Kristalonem) - rostliny zesílí a bez problémů přečkají i delší zimu. V tomto období se vyhneme dusíkatým hnojivům.
Růže v zahradě
Řez růží od A do Z>
Pěstování růží v nádobách>
Růže a jejich druhy>
Diskuze