Pěstování růží v nádobách
Současný bohatý sortiment umožňuje také pěstování růží v nádobách. Posledních 20 let se rychle a úspěšně rozvíjí šlechtění drobnokvětých kompaktních růží, určených pro omezený prostor. Do nádob používáme nízké keříčkové růže, někdy označované za terasové, nebo miniaturní růže. Vyznačují se kompaktním tvarem a dlouho kvetou. Dosahují maximální výšky kolem 50 - 60 cm. Květy jsou sice menší než u standardních zahradních růží, ale bujně kvetou od května do zámrazu.
Vhodné stanoviště pro pěstování drobnokvětých růží
Růžím se daří na slunečném, vzdušném stanovišti chráněném před větrem. Půda musí být dobře propustná, kořeny nesmí stát dlouhodobě ve vodě. Růže v nádobách mohou zdobit balkon, slunné místo v bytě, na schodišti, terase apod.
Péče o růže pěstované v nádobách
Na jaře děláme u růží řez několik centimetrů nad podnoží (na 3 - 4 očka) a rostliny důkladně přihnojíme. Naposledy hnojíme v červenci. Pravidelně odstraňujeme odkvetlé květy. Důležitá je u růží také zálivka. Při nedostatku vody růže málo kvetou. Zaléváme přímo ke kořenům. Týdně by jedna rostlina měla dostat 9 až 18 litrů vody. Rostliny v nádobách důsledně chráníme před mrazy.
Zde se dozvíte o houbových chorobách listů růží...
Růže v nádobách - přezimování
Přezimujeme je na chladném tmavším místě při teplotě kolem 5 °C. Ponecháme-li je venku, podložíme nádobu izolací (polystyren nebo dřevo), obložíme ze stran a ovážeme. Osvědčilo se také omotání bublinkovým polyetylénem. Keřík ještě přikryjeme chvojím. Stromkové růže navíc chráníme v místě štěpování korunky na kmínku.
Diskuze