Všeobecně o aksamitníku
Aksamitník rozkladitý (Tagetes patula) je jednoletá, 15 až 30 centimetrů vysoká bylina pocházející z Mexika. Pěstuje se v řadě odrůdách, květy mohou být bílé, oranžové, tmavě červené. Jednotlivé odrůdy se liší tvarem a velikostí květů. Své jméno Aksamitníky dostaly na počest etruského boha jménem Tages, syna mocného Jupitera.
Pěstujeme balkónové květiny - lobelka drobná
Pěstujeme na zahrádce dvouletky
Zálivka a hnojení růží
Vhodné pěstební stanoviště
Rostliny umísťujeme na venkovní stanoviště po 15.květnu, kdy již nehrozí nebezpečí mrazíků. Stanoviště by mělo být chráněné před silným větrem. Aksamitník vyžaduje světlé stanoviště, ne však přímý sluneční svit. Optimální umístění je na jih, jihovýchod, případně jihozápad. Rostlinám vyhovují teploty okolo 21°C - 24°C.
Pěstební substrát a pěstební nádoby
Rostlinám se nejlépe daří v dobře propustném substrátu, bohatém na živiny. Ten si můžete koupit již předem připravený v každém větším zahradnictví (jedná se o speciální substrát pro pěstování balkónových květin). Substrát si můžete namíchat také sami ze zeminy, kompostu a písku v poměru 2:1:1. Aksamitníku se nejlépe daří v podlouhlých keramických (cihlových) truhlících.
Tip:
Aksamitník odpuzuje háďátka, proto je vhodné vysadit jej v blízkosti růží.
Zálivka a hnojení
Zálivku provádíme pravidelně, nejlépe brzy ráno nebo v podvečer, kdy slunce příliš nepálí. Optimální je nechat pěstební substrát rostlin mírně vyschnout a teprve pak zalévat. V příliš vlhkém prostředí rostliny zahnívají, trpí chorobami a velmi špatně kvetou. Hnojíme dvakrát týdně speciálním hnojivem vhodným pro okrasné balkónové květiny s vysokým obsahem železa. Pravidelné odstraňování odkvetlých květenství prodlouží období květu.
Množení aksamitníku
Množení aksamitníku lze dvěma způsoby - řízkováním a nebo výsevem semen. Vhodnějším způsobem je výsev semen. Semena vysejeme do propustného hlínito-písčitého substrátu a umístíme na světlé a teplé místo. Během několika dnů semena vyklíčí.
Diskuze