Ušní svrab - ušní prašivina
Ušní svrab, nebo-li také ušní prašivina, je onemocnění zevního zvukovodu, které je způsobené parazitickými roztoči z čeledi Prosoptidae. Původcem ušního svrabu psů i koček je strupovka ušní (Otodectes cynotis).
Svrab napadá kočky i psy
Ušní svrab napadá zejména mláďata koček a psů, může ovšem postihnout i starší jedince. Toto onemocnění je nakažlivé od jednoho zvířete na druhé (i z kočky na psa a naopak). Lidem nákaza ušního svrabu od domácího mazlíčka nehrozí!
Příznaky ušního svrabu u domácích mazlíčků
Mezi nejčastější příznaky ušního svrabu u našich domácích mazlíčků patří svědění. Svědění se u zvířat projevuje intenzivním škrábáním. Dalším příznakem svrabu je zvýšená tvorba ušního mazu, který je nápadně tmavý (barvy sedliny od kávy). Neléčený svrab může vést k těžkým hnisavým zánětům zvukovodu, které mohou postihnout i bubínek nebo se šířit dále do středního ucha.
Prevence a léčba ušního svrabu
Při zjištění této nemoci je důležité ihned navštívit vašeho veterinárního lékaře. Většinou se doporučuje pravidelné čištění uší antiparazitárními přípravky a odstraňování ušního mazu a strupů.
Proti ušnímu svrabu jsou účinná i celková antiparazitika ve formě sprejů nebo spot-on. Dále můžete použít také prostředky proti blechám. Celkové léčba ušního svrabu musí trvat alespoň 30 dní, abychom zabránili opětovnému vzniku strupovky ušní.
Diskuze