Chladnomilné druhy orchidejí
Mezi chladnomilné druhy orchidejí řadíme především maceškové orchideje - Miltonopsis, Dendrobium, Cymbidium, Oncidium (některé druhy), Zygopetalum nebo Coelogyne.
Pěstování chladnomilných orchidejí
Světlo a teplo
Orchideje mají rády světlo, ale ne přímé slunce. Většině běžně pěstovaným druhům chladnomilných orchidejí vyhovuje teplota od 16 do 18°C, temperovaným druhům orchidejí pak teploty od 19 do 22°C. V zimě by neměla teplota při pěstování orchidejí klesnout pod 10°C.
Zálivka a vzdušná vlhkost
Orchideje zaléváme opatrně, protože nesnáší přemokření. Před další zálivkou se radši prsty přesvědčíme, zda-li je povrch zeminy v květináči suchý. K zalévání se používá pouze měkká, odstátá voda pokojové teploty nejlépe teplá. Pěstujeme-li rostlinu v zimě v chladnu, omezíme zálivku. Vzdušná vlhkost by se měla pohybovat kolem 60%.
Tip:
Zálivku i případné mlžení provádějte u orchidejí v zimním období vždy ráno - než nastane noční ochlazení, rostlina musí oschnout!
Pěstební substrát
Je vhodné použít speciální substrát pro pěstování orchidejí, který můžeme zakoupit ve větších zahradnických centrech. Můžeme si jej připravit také sami z 1 dílu jemně mletých kořenů kapradí, 1 dílu jemně drceného mechu, 1 dílu lehké kypré drnovky a 1 dílu listovky.
Hnojení
Od března do září rostliny 1x za 14 dní přihnojujeme speciálními tekutými hnojivy pro orchideje, které neobsahují vápno.
Přesazování
Rostliny přesazujeme pouze v případě, že kořeny vyčnívají z květináče a rostlina špatně roste. Všechny orchideje špatně snáší přesazování. Orchideje obvykle přesazujeme nejdříve po 3 až 4 letech, aby květina dobře rostla. Květináč však nesmí být příliš velký.
Diskuze