Cattleya, charakteristika a základní rady pro pěstování

Catleya pochází z Jižní Ameriky, kde roste divoce na větvích a kmenech stromů. Katleja je druh teplomilné orchideje, která se snadno pěstuje a je vhodná i pro začátečníky.

Cattleya

Cattleya, charakteristika a základní rady pro pěstování

Catleya pochází z Jižní Ameriky, kde roste divoce na větvích a kmenech stromů. Katleja je druh teplomilné orchideje, která se snadno pěstuje a je vhodná i pro začátečníky. Rostlina má ráda světlo, ale ne přímé slunce. Tento druh orchideje patří mezi teplomilné a proto ideální teploty pro pěstování jsou od 15 – 30 °C. Pro tvorbu květů je nutný pokles noční teploty o cca 5 °C. Téměř všechny druhy katlejí kvetou na jaře a nebo i na podzim. Většina druhů a hybridů výrazně voní, rozdílně a velmi často také ntenzivně.

Jak zalévat Cattleyu?

Cattleu zaléváme opatrně, protože nesnáší přemokření. Před další zálivkou se radši prsty přesvědčíme, zda-li je povrch zeminy v květináči suchý. K zalévání se používá pouze měkká, odstátá voda pokojové teploty nejlépe teplá. Pěstujeme-li rostlinu v zimě v chladnu, omezíme zálivku. Cattleya má rádo vlhko, proto v letních parnech rostlinu jednou týdně orosíme. Vzdušná vlhkost by se měla pohybovat kolem 60%.

Katleja - hnojení a substrát

Od března do září, 1x za 14 dní Cattleyu přihnojujeme speciálními tekutými hnojivy pro orchideje, které neobsahují vápno. Přesazujeme pouze v případě, že kořeny Cattley vyčnívají z květináče a rostlina špatně roste. Cattleya totiž, stejně jako všechny orchideje, přesazování špatně snáší. Obvykle ji přesazujeme po 3 až 4 letech, aby květina dobře rostla. Květináč však nesmí být příliš velký. Jako pěstební substrát použijeme speciální koupenou zeminu pro orchideje. Můžeme si ji připravit sami z 1 dílu jemně mletých kořenů kapradí, 1 dílu jemně drceného mechu, 1 dílu lehké kypré drnovky a 1 dílu listovky.

Množení

Cattleyu rozmnožujeme dělením a vzdušnými kořeny.

Cattleya a jeji choroby 

Hnědé skvrny na listech

Jsou-li skvrny tvrdé a suché, příčinou je popálení sluncem. Skvrny neodstraňujte, ale zajistěte před přímými slunečními paprsky přistínění. Jsou-li skvrny měkké, je to příznak houbové choroby. V tomto případě napadanou část rostliny ihned odstraňte.

Vodorovný nebo skloněný růst Cattley

Nejčastější příčinou je nedostatek světla, orchideje totiž potřebují velice dobré osvětlení. Pokud však má orchidej dostatek světla a přesto je skleslá, možnou příčinou je nesprávná zálivka.

Žádné květy

Příčinou jsou nevhodné podmínky prostředí, ve kterém orchidej pěstujete. Tato příčina se zároveň také projevuje nezdravým růstem orchideje.

Škůdci

Svilušky, štítenky, červci a mšice.

Druhy katlejí

  • Cattleya labiata
  • Cattleya intermedia
  • Cattleya aurantiaca
  • Cattleya ametystoglossa
  • Cattleya Potinara
  • Cattleya bicolor
  • Cattleya bowringiana
Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 4.3 Počet: 4 Nejlepší: 5 Nejhorší: 3

Diskuze

Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Magazín pro všechny pěstitele, chovatele a domácí kutily. Články o pěstování rostlin, chovu zvířat a nových trendech v bydlení.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies