Dendrobium - charakteristika a základní rady pro pěstování

Tento druh orchideje je nejrozsáhlejší. Vyskytují se od Japonska až po Filipíny a také v Austrálii. Většina z nich roste epifyticky na stromech, pouhá hrstka z těchto druhů orchidejí roste na zemi nebo na skalách.

Dendrobium

Dendrobium - charakteristika a základní rady pro pěstování

Rod dendromium má přibližně 900 druhů. Tento druh orchideje je nejrozsáhlejší. Vyskytují se od Japonska až po Filipíny a také v Austrálii. Většina z nich roste epifyticky na stromech, pouhá hrstka z těchto druhů orchidejí roste na zemi nebo na skalách. Rostlina má ráda světlo, ale ne přímé slunce. Dendrobiu vyhovuje normální pokojová teplota kolem 20°C , maximum 25°C. V zimě by neměla teplota při pěstování rostliny klesnout pod 15°C.

Jak zalévat dendrobium?

Dendrobium zaléváme opatrně, protože nesnáší přemokření. Před další zálivkou se radši prsty přesvědčíme, zda-li je povrch zeminy v květináči suchý. K zalévání se používá pouze měkká, odstátá voda pokojové teploty nejlépe teplá. Pěstujeme-li rostlinu v zimě v chladnu, omezíme zálivku. Vzdušná vlhkost by se měla pohybovat kolem 80%.

Hnojení a substrát

Od března do září, 1x za 14 dní přihnojujeme speciálními tekutými hnojivy pro orchideje, které neobsahují vápno. Přesazujeme pouze tehdy, jestliže kořeny orchideje vyčnívají z květináče a zpomaluje se růst rostliny. Dendrobium se přesazuje přibližně po třech až čtyřech letech do nepříliš velkého květináče, který by však nebránil správnému růstu rostliny. Používáme speciální koupenou půdní směs pro orchideje.

Množení orchideje dendrobium

Dendrobium rozmnožujeme dělením a vzdušnými kořeny.

Choroby

Hnědé skvrny na listech

Jsou-li skvrny tvrdé a suché, příčinou je popálení sluncem. Skvrny neodstraňujte, ale zajistěte před přímými slunečními paprsky přistínění. Jsou-li skvrny měkké, je to příznak houbové choroby. V tomto případě napadanou část rostliny ihned odstraňte.

Vodorovný nebo skloněný růst

Nejčastější příčinou je nedostatek světla, orchideje totiž potřebují velice dobré osvětlení. Pokud však má orchidej dostatek světla a přesto je skleslá, možnou příčinou je nesprávná zálivka.

Plesnivý povlak na listech

Příčinou je padlí, které se může se šířit při častém mlžení listů za chladna, a také pokud je vypařování vody z listů omezené.

Žádné květy

Příčinou jsou nevhodné podmínky prostředí, ve kterém orchidej pěstujete. Tato příčina se zároveň také projevuje nezdravým růstem orchideje.

Škůdci

Svilušky, štítenky, červci a mšice.

Dendrobium a jeho druhy

 • Dendrobium densiflorum
 • Dendrobium nobile
 • Dendrobium aphrodite
 • Dendrobium atroviolaceum
 • Dendrobium bairdianum
 • Dendrobium brassii
 • Dendrobium byirdianum
 • Dendrobium carpa
 • Dendrobium devonianum
 • Dendrobium ema greenpan
 • Dendrobium emma
Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 3.6 Počet: 5 Nejlepší: 4 Nejhorší: 2

Diskuze

Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Magazín pro všechny pěstitele, chovatele a domácí kutily. Články o pěstování rostlin, chovu zvířat a nových trendech v bydlení.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies