Teplomilné druhy orchidejí
Mezi teplomilné druhy orchidejí řadíme především Phalaenopsis, teplomilné druhy rodu Dendrobium, Paphiopedilum, Oncidium a také orchideje rodu Vanda.
Phalaenospsis, Vanda, Dendrobium se zároveň řadí mezi epifytické druhy orchidejí, které v přírodě rostou na větvích stromů a živiny spolu s vlhkostí přijímají vzdušnými kořeny. Pokud tedy máte v domě či bytě dostatek prostoru pro umístění větví (ty je nejlepší umístit do terária či vitrínky, ve které lze udržovat vyšší vzdušnou vlhkost), tak rozhodně vyzkoušejte tento způsob pěstování.
Upozornění:
Epifyticky pěstované rostliny je třeba denně rosit a pěstovat při vysoké vzdušné vlhkosti - kořeny je vhdoné každý den na 20 minut ponořit do vody, nebo rosit několikrát denně.
Pěstování teplomilných orchidejí
Světlo a teplo
Orchideje mají rády světlo, ale ne přímé slunce. Vyšší potřebu světla mají především Vandy a Oncidia. V zimním období jim můžete prodloužit den pomocí umělého osvětlení. Většině běžně pěstovaným druhům orchidejí vyhovuje normální pokojová teplota kolem 20°C, maximum 25°C. V zimě by neměla teplota při pěstování rostliny klesnout pod 18°C.
Zálivka a vzdušná vlhkost
Orchideje zaléváme opatrně, protože nesnáší přemokření. Před další zálivkou se radši prsty přesvědčíme, zda-li je povrch zeminy v květináči suchý. K zalévání se používá pouze měkká, odstátá voda pokojové teploty nejlépe teplá. Pěstujeme-li rostlinu v zimě v chladnu, omezíme zálivku. Vzdušná vlhkost by se měla pohybovat kolem 60%.
Tip:
Zálivku i případné mlžení provádějte u orchidejí v zimním období vždy ráno - než nastane noční ochlazení, tak rostlina musí stačit oschnout.
Pěstební substrát
Je vhodné použít speciální substrát pro pěstování orchidejí, který můžeme zakoupit ve větších zahradnických centrech. Můžeme si jej připravit také sami z 1 dílu jemně mletých kořenů kapradí, 1 dílu jemně drceného mechu, 1 dílu lehké kypré drnovky a 1 dílu listovky.
Hnojení
Od března do září rostliny 1x za 14 dní přihnojujeme speciálními tekutými hnojivy pro orchideje, které neobsahují vápno.
Přesazování
Rostliny přesazujeme pouze v případě, že kořeny vyčnívají z květináče a rostlina špatně roste. Všechny orchideje špatně snáší přesazování. Orchideje obvykle přesazujeme nejdříve po 3 až 4 letech, aby květina dobře rostla. Květináč však nesmí být příliš velký.
Diskuze