Všeobecně o bazalce
Bazalka pravá (Ocimum basilicum) je jednoletá bylina, pocházející z Indie. Je vysoká 20 až 40 centimetrů, její lodyha je většinou bohatě větvená, krátce chlupatá nebo lysá. Listy jsou dlouze řapíkaté, bílé květy rostou v chudých lichopřeslenech.
Pro zajímavost:
V květináči na okně působí bazalka jako repelent proti hmyzu, především proti mouchám.
Příznivé účinky pro naše zdraví
Bazalka obsahuje silice s hlavní složkou estragonem, flavonoidy a deriváty kyseliny kávové. Díky svému složení zvyšuje žaludeční činnost, je vhodná při léčbě močového systému, snižuje nadýmání, podporuje chuť k jídlu, působí protizánětlivě, urychluje hojení ran a také pomáhá při nespavosti, migréně nebo depresi. Obklady z bazalky se přikládají na opruzeniny, při bodnutí hmyzem nebo rány, které se nechtějí hojit. Využívá se rovněž při bolestech kloubů a revmatu.
Upozornění:
Bazalka obsahuje vysoký obsah estragonu v silici, proto se její konzumace nedoporučuje během těhotenství a kojení, není vhodná ani pro novorozence a malé děti.
Využití bazalky v kuchyni
V kuchyni lze využít čerstvé i sušené listy bazalky. Čerstvou ji dáváme do zeleninových salátů, do jídel pro vegetariány a nebo pokrmů s rajčaty, vhodná je také do polévek, omáček, k rybám, pod maso nebo na grilování. Do vařených jídel ji přidáváme před dokončením, vhodně se doplňuje s česnekem. Hojně se využívá v italské kuchyni při přípravě těstovin a pizzy. V mikrotenovém sáčku vydrží v chladničce i několik dní.
Stanoviště a pěstební substrát
Rostlina má ráda slunečné stanoviště. Nejvhodnější je propustný, hlínito-písčitý pěstební substrát. Do pěstebního substrátu je vhodné přidat také jeden díl perlitu, který jej provzdušní. Bylinka je velmi citlivá na mráz.
Zálivka a hnojení
Bazalka je náročná na živiny a bohatou zálivku, půda by proto nikdy neměla vyschnout. Nejvhodnější je rostliny zalévat odstátou vodou pokojové teploty do misky, tak se voda nasaje do půdy a při dostatečném množství prosákne až na povrch zeminy v květináči. Nadbytečná zálivka rostlině také škodí.
V létě rostlinu hnojíme jednou za čtrnáct dní doporučenou dávkou speciálního tekutého hnojiva (nejlépe organického), které zředíme ve vodě.
Přesazování a zaštipování
Bazalku přesazujeme podle potřeby. Při dorůstání rostlinu postupně zaštipujeme, podpoříme tak její větvení a oddálíme kvetení. Nezaštipovaná bazalka dorůstá do výšky více než 50 centimetrů a zbytečně se tak vysiluje.
Množit bazalku lze semenem i vrcholovými řízky
Nejčastěji pěstujeme bazalku z předpěstovaných sazenic, které si můžeme koupit v malých květináčcích.
Lze ji také vysévat v době, kdy se počasí teplotně ustálí (březen až duben). Vyséváme do truhlíků či květináčů, umístěných na vnitřní straně oken nebo na jiném místě v bytě, kde je dostatek světla a tepla. Semínka zasejeme řídce a jen zlehka prstem zatlačíme. Vzrostlé rostlinky jednou přepichujeme. Již za tři týdny budou sazeničky dostatečně velké. Při přesazování a prvním přepichování vytahujeme rostlinky zlehka za stonek, abychom nepoškodili kořeny. Přesazujeme je do malé jamky a zeminu kolem sazenice jen lehce přihrneme - nestlačujeme silou!
V červenci až srpnu je možno odebrat z matečné rostliny vrcholové řízky, které během několika dní zakoření ve vodě.
Přezimování
Bazalka přezimuje na světlém místě při běžné pokojové teplotě.
Choroby a škůdci
Při dlouhotrvajícím chladném a vlhkém počasí trpí bazalka plísněmi. V takovém případě je vhodné umístění rostliny na světlejší a teplejší stanoviště.
Diskuze