Pěstování pomerančovníku a mandarinky

Citrusovité rostliny jsou mezi našimi českými pěstitely velmi oblíbené. Rádi byste je začali také pěstovat? Kromě klasických citrusů si můžeme pořídit pomerančovník a nebo mandarinku. Základní informace o pěstování se dozvíte zde.
Pomerančovník

Pomerančovník, mandarinka - základní rady pro pěstování

Pomerančovníky i mandarinky jsou stálozelené, bohatě rozvětvené keře, které dorůstají výšky až tří metrů. Velmi důležité při pěstování je období vegetačního klidu, které trvá od poloviny listopadu do druhé poloviny února, kdy by se teplota měla pohybovat mezi 3 až 10°C. Přes zimní období přestaneme rostliny téměř zalévat. Je-li teplota o něco vyšší (maximálně však 16 až 18°C), dodávejte rostlině menší zálivku, současně dbejte na to, aby rostlina měla dostatek světla.

Letní péče o rostliny

Přes léto mohou být rostliny na venkovním stanovišti. Rostlina má ráda vysokou vlhkost vzduchu, pozor nesnáší průvan! Rostliny byste měli od počátku pěstovat na stanovišti, kde je chcete pěstovat i v budoucnu, aby se přizpůsobily podmínkám na tomto stanovišti. Každé přemístění rostliny na jiné místo s odlišnými podmínkami vyvolá rostlině šok, kterému se musí rostlina přizpůsobit a ne vždy se jí to úspěšně povede.

Jak rostliny zalévat?

Rostlina má ráda vodu, a proto by zemina v květináči neměla nikdy vyschnout. Pěstujeme-li rostliny při nízké teplotě, omezíme i zálivku. Vydatně zaléváme měkkou, odstátou vodou. Pokud nemá rostlina dostatečnou zálivku, listy odspodu žloutnou nebo se na nich objevují skvrny. V pěstební nádobě musí být dobrá drenáž, abychom mohli zabránit přemokření rostlin.

Hnojení a substrát

V létě hnojíme pomerančovník i mandarinku jedenkrát za 14 dní polovinou dávky speciálního tekutého hnojiva pro citrusovité rostliny, rozpuštěného ve vodě. Výživu je dobré občas doplnit speciálním hnojivem obsahující stopové prvky. Rostliny vyžadují substrát s velkým podílem živin, minerálních látek a stopových prvků. Je vhodné zakoupit si v zahradnictví již předem připravenou směs určenou speciálně pro pěstování citrusů.

Pomeranče, mandarinky – přesazování, množení

Přesazování

Při každém přesazení se doporučuje použít o 2 až 4 centimetry větší květináč, abyrostlina mohla přizpůsobit kořenový bal své výšce.

Množení vrcholovými řízky

Některé druhy pomerančovníku a mandarinky se rozmnožují vrcholovými řízky, které se po odebrání z mateřské rostliny pěstují v teplém substrátu (20 - 25°C). Toto pěstování je velmi obtížné, protože mnoho druhů špatně zakořeňuje.

Množení rostlin semeny

Pěstování rostlin ze semen je ještě složitější a časově mnohem náročnější. Ideální je si zakoupit mladou rostlinu v květinářství. Zkušení pěstitelé citrusů si rostlinky sami roubují. Jako podnož se často používá kubánský pomeranč, který lépe snášejí domácí teplejší prostředí. Po naroubování je nutné zapěstovat novou korunku (zaštipováním a řezem se vytvoří rozvětvení, které obvykle plodí).

Nejčastěji pěstované odrůdy mandarinek a pomerančů v domácích podmínkách

  • Citrus deliciosa - mandarinka
  • Citrus reticulata - mandarinka
  • Citrus sinensis - pomerančovník
  • Citrus mitis – zakrslý pomerančovník

Pokojové rostliny a jejich pěstování - další užitečné rady

Bambus, mini bambusy - charakteristika a základní rady pro pěstování

Kaktusy a jejich oblíbené druhy

Epifitní pokojové rostliny a jejich pěstování

Pozor na jedovaté pokojové rostliny!

Jak pěstovat Aloe Vera?

Oblíbené druhy masožravých rostlin

Pěstování pokojových rostlin v hydroponii

Rostliny vhodné do kanceláří

Papája, charakteristika a základní rady pro pěstování

Banánovník (Musa), charakteristika a základní rady pro pěstování

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 3.6 Počet: 10 Nejlepší: 5 Nejhorší: 1

Diskuze

Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Magazín pro všechny pěstitele, chovatele a domácí kutily. Články o pěstování rostlin, chovu zvířat a nových trendech v bydlení.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies