Banánovník (Musa), charakteristika a základní rady pro pěstování

Banánovníky jsou velmi estetickými soliterami v zimních zahradách. Pro pěstování v bytech je vhodný druh Musa x paradisiaca nebo zakrslý druh Musa acuminata či Ensete ventricosum - okrasný banánovník.

Banán

Banánovník (Musa), charakteristika a základní rady pro pěstování

Banánovníky pocházejí z jihovýchodní Asie, odkud se rozšířili do tropických oblastí celého světa. Jsou to víceleté nebo vytrvalé byliny dosahující výšky až 10 m, s nepravým kmenem o průměru 0,3 - 0,6 m, který vyrůstá z velkého podzemního oddenku. Listy jsou 2 - 5 m dlouhé a 0,4 - 0,8 m široké. Čepel je podlouhlá, na obou koncích zúžená.

 

Jak již z popisu rostliny napovídá, vyžaduje banánovník opravdu hodně místa pro svůj růst. Banánovníky jsou také velmi estetickými soliterami v zimních zahradách. Banánovník vyžaduje jasné rozptýlené světlo bez přímého slunce v létě. Nedostatek světla způsobuje ztrátu barevnosti listů. Rostlina potřebuje vysokou pokojovou teplotu až 25 °C, v zimě minimálně 15°C. Nižší teploty způsobují u rostliny opadávání listů.

Jak zalévat banánovník?

V období vegetace tuto pokojovou rostlinu vydatně zaléváme měkkou odtátou vodou pokojové teploty, v zimě zálivku omezíme.

Hnojení a substrát

Banánovník v době vegetace hnojíme každých 14 dní speciálním tekutým hnojivem pro pokojové rostliny s vyšším množstvím draslíku, v zimě přihnojujeme 1x za měsíc. Rostliny přesazujeme vždy na jaře v případě, že kořeny vyplní květináč. Starší rostliny přesazujeme od března do července, mladší rostliny častěji, starší jednou za dva či tři roky.

 

Banánovník vyžaduje lehký propustný substrát. Vhodný je také substrát, který se používá při pěstování fíkusů. Substrát by měl mít pH kolem 6. Směs pro pěstování rostliny se skládá z listovky, drnovky, písku a rašeliny v poměru 2:2:1:1, vhodný je i přídavek jehličnatky.

Množení banánovníku

Banánovník se množí výsevem při teplotě substrátu 25°C a nebo odnožemi.

Banánovníky se dělí do dvou skupin:

  1. Ovocné banánovníky - obsahují 19 - 25% sacharidů. Kromě použití jako čerstvého ovoce se plody banánovníků této skupiny také kompotují, kandují nebo suší.
  2. Zeleninové banánovníky - jejich plody jsou v čerstvém stavu nepoživatelné. Používají se hlavně nezralé plody, které se pečou nebo vaří a teprve po této úpravě loupají.

Druhy banánovníků vhodné pro pěstování v bytech

Pro pěstování v bytech je kromě druhu Musa x paradisiaca zvlášť vhodný zakrslý druh Musa acuminata a Ensete ventricosum - okrasný banánovník.

Škůdci a choroby

Banánovník napadají svilušky, třásněnky, vlnatka, červci. Banánovník je velmi často napadán houbovými chorobami.

Další články o pokojových rostlinách

Pokojové rostliny a jejich rozmnožování

Pokojové rostliny potřebují tvarování a zastřihávání

Květináče pro pokojové rostliny - jak lahodit oku

 

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 5.0 Počet: 2 Nejlepší: 5 Nejhorší: 5

Diskuze

Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Magazín pro všechny pěstitele, chovatele a domácí kutily. Články o pěstování rostlin, chovu zvířat a nových trendech v bydlení.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies