Jak pěstovat Aloe Vera?

Aloe Vera patří mezi jednoděložné rostliny.V listech některých druhů jsou obsaženy sekreční buňky produkující látky s léčivými účinky. Dnes Vám poradíme, jak tuto oblíbenou rostlinu snadno vypěstovat.

Aloe Vera

Aloe Vera – rostlina pro zdraví a krásu

Aloe Vera jsou suchomilné až sukulentní tučnolisté rostliny s masitými, často na okraji různě trnitě zubatými listy. Aloe Vera patří mezi jednoděložné rostliny.V listech některých druhů jsou obsaženy sekreční buňky produkující látky s léčivými účinky.

Z listů Aloe Vera perfoliata se získává mauricijské konopí. Domovinou této rostliny je především Afrika a Středomoří.

Aloe Vera a jeho druhy

Aloe Vera je z čeledi asfodelovitých a zahrnuje přibližně 200 (dle literatury 185 až 275) druhů rostoucích původně v subtropickém a tropickém pásmu. l když existuje tolik druhů této rostliny, z hlediska obsahu cenných látek a účinků je za nejkvalitnější považována - Aloe Vera Barbadensis Miller.

Jako pokojová rostlina je nejvhodnější Aloe variegata, ale také Aloe pestrá a Aloe mýdlová, které však nejsou pokládány za léčivé. Aloe se u nás pěstuje nejčastěji jako okrasná nebo pokojová rostlina – jako okrasná se pěstuje Aloe stromovitá (Aloe arborescens Mill).

Využívá se také Aloe sokoterská (okrasná rostlina). Poměrně často se u nás pěstuje také Aloe pravá (Aloe vera L.), Aloe ferox Mill a Aloe Barbadensis Mill včetně jejich hybridů - což jsou docela velké teplomilné keře (v našich podmínkách se dají pěstovat jen ve skleníku).

Pěstování Aloe Vera

Aloe Vera nemá rádo průvan, má rádo slunné stanoviště, ideální je umístění rostliny na okně směřujícím na jih. Za horkých letních dní je však třeba přistínění. Tomuto druhu vyhovuje běžná pokojová teplota. V zimě by měla být rostlina na suchém, chladném stanovišti.

Teploty mezi 10 – 12 °C jsou pro Aloe v zimě ideální. Pro pěstování této rostliny je vhodný propustný, písčitohlinitý substrát. Většinou se používá směs zemin ve složení kompost, listová půda a písek v poměru 1:1:1.

Zálivka a hnojení

Pěstujeme-li Aloe Vera při nízké teplotě, omezíme i zálivku. Tato rostlina není náročná na vodu a ani na vlhkost vzduchu, snese i částečné sucho. Aloe dobře snáší suchý vzduch.V pěstební nádobě musí být dobrá drenáž, abychom mohli zabránit přemokření rostlin. Rostlinu je vhodné také 1 x za 14 dní přihnojovat speciálními minerálními hnojivy.

Rostliny a jejich pěstování – rozmnožování

Aloe Vera se rozmnožuje semeny nebo řízky. Výsev se provádí na jaře při 21 °C. Pro řízkování je nevhodnější období léto, kdy odřezané dceřiné růžice nebo výhony Aloe necháme 2 dny zaschnout a pak je vysadíme.

Rostliny a jejich pěstování - další užitečné rady

Rostliny vhodné do kanceláří

Papája, charakteristika a základní rady pro pěstování

Banánovník (Musa), charakteristika a základní rady pro pěstování

Oblíbené pokojové rostliny

Pokojové rostliny a jejich rozmnožování

Pokojové rostliny potřebují tvarování a zastřihávání

Květináče pro pokojové rostliny - jak lahodit oku

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 4.5 Počet: 8 Nejlepší: 5 Nejhorší: 2

Diskuze

Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Magazín pro všechny pěstitele, chovatele a domácí kutily. Články o pěstování rostlin, chovu zvířat a nových trendech v bydlení.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies