Natalská švestka a její pěstování
Natalská švestka nemá žádné zvláštní nároky na půdu, avšak půda nesmí být přemokřená, chladná a nebo na velmi větrném stanovišti. Důležité je dbát na řádnou drenáž, můžeme použít například písek nebo cihlovou drť.
Natalská švestka snáší i částečné sucho, zvláště pěstuje-li ji v bytě. V létě může být rostlina umístěna na zahradě nebo na balkóně. V zimě rostlinu umístíme do bezmrazé, světlé místnosti a omezíme také zálivku. Mladé rostliny nesnášejí mráz, starší rostliny snesou pokles do - 3°C.
Carissa Grandiflora - zálivka a hnojení
V době vegetace by měla být zálivka bohatá, v zimě zálivku omezíme. Rostlinu podle potřeby také přihnojujeme (postačí 1 krát za měsíc). V zimě zásadně rostlinu nepřihnojujeme.
Opylování natalské švestky
Rostlina je cizosprašná, v oblastech mimo domovinu této rostliny bývá problém s opylovači. Natalská švestka má mnoho kultivarů, které mají na rostlině oboupohlavní, samčí a nebo samičí květy.
Natalská švestka – rozmnožování
Natalské švestka se množí většinou hřížením nebo očkováním. Řízkování je poněkud u této rostliny složitější. Semenáče švestky plodí po dvou letech, řízkovance i dříve.
Carissa Grandiflora – zajímavosti
- Větve natalské švestky bývají opatřeny až 5 centimetrů dlouhými trny.
- Při poranění roní rostlina husté bílé mléko.
- Nezralé plody natalské švestky obsahují latexovité mléko.
Diskuze