Kromfohrlander

Kromfohrländer je jedním z nejmladších německých plemen společenských psů. Vyskytuje se ve dvou varietách, odlišených typem srsti – drsnosrsté a hladkosrsté.

Kromfohrlander

Všeobecně o tomto psím plemenu

Kromfohrländer je jedním z nejmladších německých plemen, byl mezinárodně uznán v roce 1955. Jeho jméno je odvozeno z názvu regionu „kromFohr" (křivá brázda) nedaleko Siegenu v Severním Porýní - Vestfálsku, odkud pochází první chovatelka této rasy Ilse Schleifenbaumová. Sympatický temperament toto plemeno zdědilo po svých předcích, drsnosrstém teriérovi a velkém vendéeském grifonovi.

Kromfohrlander - povaha

Kromfohrlander je přizpůsobivý, klidný a veselý společník a domácí pes, poněkud rezervovaný k cizím lidem, s mírným loveckým pudem. Agresivita a plachost jsou u tohoto plemene nežádoucí.

Základní charakteristika plemene dle standartu FCI

Výška:

Výška se pohybuje v rozmezí od 38 do 46 centimetrů.

Váha:

Pes váží v rozmezí 11 až 16 kilogramů, fena v rozmezí 9 až 14 kilogramů.

Srst:

Vyskytuje se ve dvou varietách, odlišených typem srsti - drsnosrsté a hladkosrsté.

Hrubosrstá varieta - hustá, drsná struktura, s bradkou. V kohoutku a na hřbetu ne delší než 7 cm. Na bocích kratší, okolo 3 cm. Srst na hřbetě a na končetinách je hrubší než na bocích. Delší srst na obličeji a na tlamě. Na uších je srst odpovídající typu srsti na těle. Podsada je krátká a měkká.

Hladkosrstá varieta - hustá, hladká srst, bez bradky. V kohoutku a na hřbetu ne delší než 7 cm. Na bocích kratší, okolo 3 cm. Srst těsně přiléhající k tělu. Srst je delší na uších, spodní části krku a na hrudi. Ocas dobře osrstěn. Výrazné osrstění na zadní straně hrudních končetin a stehen je žádoucí. Na obličeji a na tlamě krátká srst. Podsada je krátká a měkká.

Barva srsti:

Na těle: Základní barva je bílá se světlehnědými, pálenými až velmi tmavě hnědými znaky v podobě různě velkých skvrn nebo sedla. Pokud je podsada hnědá, mohou být konce chlupů černé.

Na hlavě: Světle hnědé, pálené až velmi tmavě hnědé znaky na lících, nad očima a na uších. Rozdělené co nejvíce symetricky bílým znakem, který dosahuje k čelu nebo k týlu bez přerušení (symetrická maska se znakem).

Tělesné proporce dle standartu FCI

Tělo:

Kromfohrlander je středně velký pes.

Hlava:

Mírně zakulacená, bez čelního hrbolku. Čelní vráska zřetelná.

Oči:

Oči jsou středně velké, oválné, mírně šikmo uložené. Mají tmavě hnědou barvu.

Uši:

Uši jsou nasazené vysoko a ze strany hlavy. Jsou poloklopené, ohyb ucha neleží výše než v rovině temene lebky. Mají trojúhelníkový tvar se zakulacenými špičkami a přiléhají blízko k hlavě.

Ocas:

Ocas je nekupírovaný, středně dlouhý, silný u kořene. Osrstění ocasu je podle variety.

Výchova štěněte

Výchova štěněte musí být důsledná, měla by začít již od ranného věku štěněte. Výchova musí být také založená na vzájemném respektu. Povaha psa není komplikovaná a jakmile pochopí vaše pravidla, nebude je porušovat.

Péče o srst

Péče o srst není složitá, stačí cca 1x týdně kartáčovat. Důležité je také zastřihování chloupků kolem očí a čistění kožních záhybů pod očima. Nesmíme zapomenout na pravidelné zastřihování drápků.

Pohyb je pro toto psí plemeno velmi důležitý

Snažte se zajistit tomuto psímu plemenu hodně pohybu. Pes se dožívá obvykle vysokého věku, nad 12 let.

Beauceron - francouzský ovčák

Artésko-normandský baset

Skrytá nebezpečí domácích mazlíčků

Francouzský buldoček

Německý ostnosrstý ohař

5 nejoblíbenějších psích plemen podle povahy

Peterbald - další bezsrstá kočka z Ruska

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 3.0 Počet: 1 Nejlepší: 3 Nejhorší: 3

Diskuze

Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Magazín pro všechny pěstitele, chovatele a domácí kutily. Články o pěstování rostlin, chovu zvířat a nových trendech v bydlení.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies