Nejčastější příčinou je zubní kaz a nebo zánět dásní
Trápí vašeho psa nadměrný zápach z ústní dutiny a navíc jste u něj zpozorovali neochotu při přijímání potravy? Pokud ano, může jej trápit zubní kaz a nebo zánět dásní, který je dalším, velmi častým viníkem zápachu z psí tlamy. Zánět dásní se projevuje kroužkovitým zčervenáním dásně v oblasti krčku zubu, kde dáseň přiléhá ke korunce zubu. Zřetelným znakem zánětu je podobně jako u člověka i zvýšená krvácivost dásní.
Zubní kaz se u psů projevuje poškozením zubní skloviny, postupně pak dochází k prohlubování procesu a infekci bakteriemi. Při silném poškození zubní skloviny dochází k rozkladu zuboviny a zub vypadne. Nejčastěji jsou postiženy především stoličky nebo špičáky.
Nejvíce ohrožená psí plemena
Zubní kaz a zánět dásní se vyskytuje u psů jakéhokoliv plemene i věku. K jejich tvorbě jsou náchylnější malí psi a psi se sraženým čenichem. Pokud u svého psa zpozoruje výše uvedené příznaky, navštivte svého veterinárního lékaře. Pokud budete příznaky přehlížet, může dojít k progresivnímu zhoršování stavu a případná léčba bude obtížnější a ekonomicky náročnější.
Nejčastější příčiny zubního kazu u psů
- nedostatečný vývoj skloviny
- poruchy metabolismu
- poruchy činnosti žláz s vnitřní sekrecí
- přítomnost mikroorganismů v dutině ústní
- přítomnost zbytků krmiva
- abrase (otěr) skloviny
Prevence zubního kazu a zánětu dásní u psů
Chrup kontrolujte svému psovi pravidelně jednou za měsíc, a pokud objevíte zubní kámen, nechte jej veterinárním lékařem odstranit. Na péči o chrup je zapotřebí psa navykat již od štěněčího věku. Ve specializovaných prodejnách jsou k dostání žvýkačky nebo speciální žvýkací pamlsky, které zabraňují tvorbě zubního povlaku a zubního kamene.
Chrup psa je nutné také pravidelně čistit. Pravidelné a pečlivé čištění zubů odstraňuje zubní plak a zabraňuje jeho hromadění. Snížením zubního plaku se potlačuje zánět dásní a také se snižuje riziko vzniku zubního kazu. Více o péči o psí chrup se dozvíte v následujícím článku>
Diskuze