Výhody parního hrnce
- Díky parnímu hrnci lze připravit během chvilky velmi chutný a zdravý pokrm, který navíc neobsahuje žádný tuk.
- Parní hrnec umožňuje rychlejší a pohodlnější přípravu jídel, je schopen pracovat již po 5 vteřinách po zapnutí.
- Do parního hrnce můžeme vložit několik potravin nebo jídel a vařit je najednou.
- Potraviny si zachovají více vitamínů a minerálů.
- Při vaření se pachy potravin navzájem nesmíchají.
- Využití parního hrnce je všestranné – připravit v něm lze vegetariánská jídla, jídla pro děti, polévky, kynuté těsto, maso, ryby, zeleninu, knedlíky, rýži, ovoce i dezerty.
- Manipulace i údržba parního hrnce je velmi snadná.
- Připravované pokrmy se nikdy nepřepálí.
- K vaření nepotřebujete žádný olej.
- Parní hrnce mívají obvykle nízkou spotřebu elektřiny.
- Parní hrnec lze zakoupit v mnoha velikostech i designových provedeních.
Nevýhody parního hrnce
- Při vaření (a zejména při vyndávání hotových pokrmů z hrnce) musíme dávat pozor na horkou páru – hrozí riziko opaření.
Princip parního hrnce
Parní hrnec ohřívá vodu na vodní páru, která poté prochází jednotlivými nádobami s potravinami a vrací se zpět po stěnách hrnce na dno, kde je umístěna odkapávací miska.
Typy parních hrnců
Parní hrnce dělíme na dva základní typy – elektrické a ty, které jsou určeny na sporák. V současné době jsou oblíbené zejména elektrické parní hrnce. Tento typ parního hrnce jednoduše postavíme na stůl, nalijeme do jeho spodní části vodu, vložíme vybrané potraviny, přiklopíme pokličkou, zapneme do zásuvky a spustíme příslušný program. Ostatní práci již udělá hrnec za nás. Zvukovým znamením nám hrnec oznámí, že je pokrm připraven a lze jej servírovat.
Jak parní hrnec vypadá?
Parní hrnec se skládá z několika částí: základny, odkapávací misky, nádob na potraviny a poklice.
Základna parního hrnce – obsahuje topné těleso (které vodu ohřívá a vytváří vodní páru), vypínač, elektrickou šňůru, časovač a měrku množství vody.
Odkapávací miska – miska slouží ke sběru kondenzované páry a drobných zbytků potravin.
Miska na drobné potraviny – slouží k vaření rýže, kuskusu či různých míchaných pokrmů nebo sladkých jídel.
Nástavce (nádoby) na potraviny – do nádob se vkládají a vaří jednotlivé potraviny. Většinou jsou to dvě nebo tři nádoby, které mají ve spodní části otvory (těmi proudí vodní pára) a které se staví na sebe nad základnu parního hrnce. Nádoby mohou být skleněné, plastové, případně kovové. Počet nádob, které použijeme, závisí na množství potravin - je možné použít pouze jednu nádobu, ale také všechny tři nádoby.
Poklice – poklice slouží k uzavření svrchní nádoby na potraviny a umožní oběh páry. V poklici jsou většinou dva otvory, které slouží k odchodu nadbytečné páry z hrnce.
Diskuze