Čistá zahrada bez plísní a škůdců, to je sen každého zahrádkáře. Bohužel škůdci se nevyhýbají ani té nejopečovávanější zahradě. Chemické přípravky sice většinou fungují, místo hodnotného ovoce a zeleniny však získáte umělou stravu!
Bio fintami na škůdce
Prokletím všech brambor je mandelinka bramborová, málokdo ale ví, že tenhle žlutočervený brouček nesnáší vůni bazalky. Zalijte 100 g sušené bazalkové nati půl litrem 40% alkoholu, nechejte dva dny odstát, přefiltrujte, přidejte 5 ml tekutého mýdla, zřeďte 5 litry vody a výslednou směs používejte jako postřik. Mandelinky si velmi rychle začnou hledat domov jinde! Mandelince také vadí vůně lógru, po vypití kávy jej tedy můžete usušit a půdu s bramborami jím občas posypat.
Krtek, mšice, ale také spousta dalšího škodlivého hmyzu, pro změnu nesnáší česnek. Jednoduchý roztok si připravíte z 20 přepasírovaných stroužků česneku, zalitých litrem vroucí vody. S vychladlým roztokem můžete jít do akce! Proti škůdcům ovocných sadů zase dobře fungují feromonové lapáky, které se zavěšují na stromy.
Přírodní hnojivo šetří vaši zahradu
Výživné hnojivo pro zeleninu i pokojové rostliny si připravíte z listů kopřiv. Naplňte jimi osmilitrovou nádobou, zalijte půl litrem vody, zatěžte kameny a uzavřete. Měsíc nechejte kvasit na slunci nebo jiném teplém místě. Zákvas pak přeceďte přes gázu a zřeďte dvěma litry vody.
Přesličkový výluh na houby a plísně
Přeslička obsahuje kyselinu křemičitou, která podporuje růst rostlin, zároveň ale také zbrojí proti houbám a plísním. Ochranný postřik si připravíte z 100 g přesličkové natě, kterou necháte jeden den luhovat v litru vody a poté jej ještě alespoň 30 minut provaříte. Zřeďte s vodou v poměru 1:4 a aplikujte pomocí ostřikovače na rostliny plísní či houbami napadené – nebo také jako prevenci (nejohroženější jsou ovocné stromy, růže a vinná réva).
Diskuze