Co je biozahrada?
Biozahrada by měla být plná plná života, mělo by to být místo, v němž je dosaženo rovnováhy přirozenou cestou. Zároveň musí harmonizovat s okolím a toho všeho dosáhnout bez chemie. Na biozahradě vše souvisí se vším, volíme pestrost v druhové skladbě. Dokonale přírodním prostředím se na biozahradu snažíme přilákat i zvířecí obyvatele, kteří nám mohou pomoci bojovat proti škůdcům.
Zvířata jako pomocníci
Jak už jsme již uvedli výše, zvířata jsou neodmyslitelnou součástí vyvážené biozahrady. Vytvořme jim tedy prostředí, kde mohou v klidu žít. Pokud na zahradě máte suchou zídku, malou tůňku nebo třeba trnitý keř, mohou se vám časem objevit na zahradě nejen ježci, ještěrky, žáby, úžovky, ale i užitečné včely.
Moderní je biozahrada, je však velmi náročná
Biozahradu si může zařídit pouze zkušený zahrádkář. K maximálnímu využití půdy je potřeba zvážit její únavu a proto pravidelně obměňovat skladbu rostlin.
Rady pro kvalitní kompost
Kompostu věnujte velkou pozornost. Čerstvý hnůj zarytý na zahradě sice podpoří růst rostin, ty jsou ale o to více napadány a také se hůře skladují. Do kompostu použijte různé příměsy strukturního, suššího a dřevitého materiálu se zelenou hmotou, kuchyňskými odpady a jiným materiálem bohatým na dusík. Je dobré kompost provlhčit močůvkou nebo kopřivovým zákvasem. Kompost zakryjte, aby se dostatečně zavlhčil, kvůli provzdušnění i někdy překopejte.
Zelené hnojivo
Na biozahradě hnojíme jak jinak, než přírodně. Nejdůležitějším komponentem biozahrady je vyvážená a živá půda, tedy plná mikroorganismů, které do půdy dostaneme kromě kompostování i hnojením. Nejvhodnější pro zelené hnojení jsou rostliny z čeledi vikvovitých, např. jetel, bob polní... Na jejich kořenech žijí bakterie, které do půdy velmi dobře vážou potřebný dusík. Využívá se také hořčce nebo ředkev z čeledi brukvovitých, dále pak žito, slunečnice, měsíček.
Diskuze