Vlnatky na pokojových rostlinách
Vlnatky jsou polokřídlý hmyz, který patří do čeledi mšicovitých. Nejrozšířenějším druhem je vlnatka krvavá (Eriosoma lanigerum). Velikostně nejsou tyto vlnatky příliš velké, obvykle jsou dlouhé jen 2 až 3 milimetry a mají růžovou až světle hnědou barvu. Jsou trvale pohyblivé a na rozdíl od štítenek nebo puklic nemají pevné štítky, které by je chránily. Mají ovšem voskové žlázy, které jim umožňují vytvářet bílé výpotky, které jim slouží jako úkryt. Na rostlinách následkem působení vlnatek vzniká typický pokryv vlny, která se mění při stisku z bělavé na krvavě rudou barvu.
Mšice - ochrana proti mšicím
7 nejčastějších škůdců pokojových rostlin
Štítenka zhoubná škodí rostlinám
Kde a jak vlnatky škodí?
Vlnatkám se velmi dobře daří v suchém a teplém prostředí. Mají široký okruh hostitelských rostlin – nejčastěji napadají fíkusy, draceny, kaktusy a také palmy. Jsou obvykle usazeny ve větších koloniích – nejčastěji na kořenovém krčku, na spodní straně listů nebo v paždí listů. Zde tito škůdci škodí sáním – larvy i dospělí jedinci. Následkem jejich útoku je rostlina oslabená a zpomaluje se její růst, případně se začne deformovat nebo usychat.
Ochrana pokojových rostlin před vlnatkou
Vlněné chomáčky, které se objevily na pokojové rostlině je vhodné potřít olejem nebo lihem (ten aplikujeme štětečkem nebo vatou na špejli). Lze použít také následující přípravky: Biool (olejová emulze), Mospilan 20 SP, KARATANE 5CS, SPRUZIT, LEPTOPAR, Omite 30 W, Actellic 50 EC, Talstar 10 EC. Pomoci může také zvlhčení prostředí, ve kterém rostliny pěstujeme.
Diskuze