Jak se zbavit šatních a potravinových molů

Mol je škůdcem, se kterým se setkal téměř každý z nás. Nejčastěji na něj narazíme v šatní skříni a nebo ve spíži. Chcete nad ním vyhrát a vypudit jej ze svého domova? Nechte se inspirovat našimi tipy.

Levandule

<!-- -->

Mol šatní si libuje v oblečení

Mola šatního nejčastěji najdeme v tmavém zákoutí skříně, v kožešinách, ve vlněných svetrech a nebo bavlněném oblečení. Libují si ve vůni potu a zbytky lidské kůže, proto se nemusíme bát, že jej najdeme na čerstvě vypraném oblečení. Je to malý motýlek s lesklými, stříbrnými křídly, jehož samičky kladou vajíčka (až 300) do vlněných látek, z nich se pak líhnou housenky. A jsou to právě housenky mola šatního, které se prokousávají našim oblečením, aby získaly kreatin (ten je běžně obsažen ve vláknech bavlněného oblečení).

Jak na něj?

Moli nemají rádi světlo a větrání, proto jim je často dopřáváme. Jednou za čas oblečení ze skříně vytáhneme, vyklepeme a dokonale provětráme, skříň zevnitř omyjeme. Napadené (prokousané) šatstvo musíme vyhodit. Oblečení, které nenosíme buď vyhodíme a nebo jej uchováváme ve vakuových pytlích. Šatní moli nesnáší některé vůně - proto na ně platí sáčky s levandulí, skořicí, chmelem, hřebíčkem, citrónovou kůrou, rozmarýnem nebo listy vlašského ořechu. Na trhu je také spousta lapačů molů - nejúčinnější jsou lapače s přírodními feromony, které lákají samečky. Nevhodné jsou chemické prostředky, protože škodí nejen molům, ale i našemu zdraví.

Potravinoví moli ve spíži

S potravinovými moly se nejčastěji setkáme v sypkých potravinách, jako je například mouka, strouhanka, cukr, rýže, koření a nebo krupice. Obvykle tyto moly doneseme domů společně s potravinami, přes jejichž obaly nejde vidět. V panelových bytech se nejčastěji šíří pomocí stupaček a nebo větracíxh šachet.

Jak na něj?

Pokud se chceme vyhnout molům ve spíži, tak sypké potraviny přinesené z obchodu přesypeme přes sítko do dobře uzavíratelných dóz (nejlépe s patentním uzávěrem). Nikdy nenecháváme sypké potraviny v původních, papírových a otevřených sáčcích .Potraviny průběžně kontrolujeme, otíráme prach na policích, napadené potraviny ihned likvidujeme a odozy důkladně opláchneme. Do spíže můžeme pověsit látkový pytlík, do kterého umístíme směs hřebíčku, levandule a citrónové kůry. Tyto bylinky spíž krásně provoní a moly zaručeně odradí. Chemická ochrana není ani v tomto případě vhodná.

Články k tématu:

Choroby a škůdci masožravých rostlin

Likvidace vosích hnízd

Mravenec dřevokaz škodí stromům

Smutnice na pokojových rostlinách

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 5.0 Počet: 2 Nejlepší: 5 Nejhorší: 5

Diskuze

Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Magazín pro všechny pěstitele, chovatele a domácí kutily. Články o pěstování rostlin, chovu zvířat a nových trendech v bydlení.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies