Jak mravenec dřevokaz vypadá?
Mravenec dřevokaz je 6 až 18 milimetrů dlouhý (délka dělnice 7-14 milimetrů, matka až 18 milimetrů, samec 9-12milimetrů). Má černé tělo, hruď a první článek zadečku jsou červeně zbarvené. Je velmi podobný mravenci obrovskému (Camponotus herculaneus L.). Samičky jsou okřídlené a jsou mnohem větší než dělnice. Patří k dlouhověkým mravencům. Dělnice se dožívají až 13 let. Po kopulaci odhazují křídla a zakládají vlastní hnízdo, kde samy pečují o vajíčka. Živí se sladkými výměšky mšic, které si ve značném množství obstarávají ze stromů a keřů.
Výskyt mravence dřevokaze
Tento druh mravence se vyskytuje na slunných okrajích lesů a v dřevostavbách. Mravenec dřevokaz je rozšířen hlavně ve střední a jižní Evropě, v Asii a v Severní Americe. Je to typicky dřevní mravenec, který si staví hnízda v mrtvém i v živém dřevě stromů (smrků, jedlí a borovic), které jsou napadeny červenou hnilobou. Tento druh mravence osídluje i poražené kmeny. Může se vyskytovat celoročně. Mravenci jsou aktivní ve dne i v noci. Jsou agresivní především za dusného počasí, zejména před bouřkou. V takovém případě dokáží člověka pokousat (pálivá bolest).
Jak mravenec dřevokaz škodí?
Hnízda si mravenci vyhlodávají v pařezech, případně hnilobou narušeném dřevě. Jsou to chodbičky a komůrky, uspořádané podél letokruhů kmene. Svými hnízdy lákají datlovité ptáky, kteří se snaží mravence ukořistit. Strom se stává křehkým a je při silných větrech náchylný ke zlomení.
Účinná ochrana před mravencem dřevokazem
Jako účinná ochrana proti mravenci dřevokazovi slouží insekticidy určené na lezoucí hmyz.
Likvidace dřevokazného mravence v napadeném dřevě je možná pod tlakovou injektáží, kdy se dřevní hmota napouští inskticidem pod tlakem 60 až 86 atmosfér.
Diskuze