Psí senioři – kdy je čas se rozloučit?

Jakmile pes dosáhne věku 8 až 9 let (u větších plemen o rok o dva méně), musíme se smířit s tím, že začíná stárnout. Ne vždy se nám podaří udržet stárnoucího psa zdravého a ve formě. Poté je vhodné ušetřit ho zbytečného trápení. Není lehké učinit toto rozhodnutí, ale i tento zákrok lze provést citlivě a humánně.

Starší pes

Potrava starších psů

Většina starších psů je méně aktivní. K tomu se mohou přidružit i pohybové potíže. S omezením aktivity se snižuje energetická spotřeba, tzn., že pes potřebuje méně kalorií.

Pokud apetit vašeho psa převyšuje jeho výdej energie, hrozí tloustnutí. Hodně starých psů má potíže se smysly, takže na jídlo pořádně nevidí ani ho necítí. Jeho chuť povzbudíme přípravou krmení s výraznější vůní. Množství a složení potravy by měl určit veterinář, např. při problémech s ledvinami by se měly omezit bílkoviny.

Příznakem stárnutí je i zhoršená peristaltika střev. Důsledkem je zácpa, která se dá odstranit opatrným přidáváním vlákniny nebo projímadel (nikoli lidských!).

Neschopnost udržet moč a stolici

Je-li způsobena infekcí nebo zánětem močového měchýře nebo střev, dá se léčit. Jde-li však o zhoršenou funkci nervového systému nebo o další nezvratnou změnu, je to znamení, že bychom měli začít uvažovat o bezbolestném ukončení života psa.

Proleženiny

Při potížích s pohybem má pes tendenci polehávat. V tom případě mu připravíme pelech co nejpohodlnější - nasteleme mu do něj deky a polštáře.

Další štěně

Příchod nového štěněte do rodiny vám jednak pomůže vyrovnat se s odchodem starého psa, až přijde jeho čas, ale pomůže i starému psovi, který může příchodem štěněte „ožít" a načerpat novou energii.

Program péče o stárnoucího psa

Starší pes by měl absolvovat nejméně dvě veterinární prohlídky za rok, včetně stanovení jeho zdravotního stavu a porady o výživě. Zvěrolékař provede celkový rozbor krve, sérologické vyšetření, vyšetření moči, srážlivosti krve, elektrokardiogram, měření nitroočního tlaku a preventivní stomatologické vyšetření. Takový rozsáhlý program pro staré psy bývá doporučován ještě předtím, než si majitelé všimnou zjevných příznaků stárnutí, jako je pomalejší a utlumený pohyb, šedivění, prodlužování období spánku a podřimování, nezájem o hru a další činnosti.

Kdy uvažovat o eutanazii?

V § 5 odst. 2 písm. b) zákona o ochraně zvířat proti týrání je uvedeno, že důvodem k usmrcení zvířete je slabost, nevyléčitelná nemoc, těžké poranění, genetická nebo vrozená vada, celkové vyčerpání nebo stáří zvířete, jsou-li pro další přežívání spojeny s trvalým utrpením.

Eutanazii tedy začneme zvažovat v případě, že:

  • pes má bolesti a nemoci, které se nedají léčit
  • není schopen se normálně pohybovat a udržet rovnováhu
  • není schopen přijímat potravu a pít, ztrácí na váze
  • má bolestivé nádory, které se nedají léčit
  • vyměšuje s obtížemi, není schopen udržet moč a stolici
  • má problémy s dýcháním
  • majitel není psu fyzicky ani psychicky poskytnout zvýšenou ošetřovatelskou péči

Jak se eutanazie provádí?

Veterinář vstříkne zvířeti do žíly koncentrovaný roztok zpravidla utišujícího nebo omamného prostředku. Zvíře pokojně dodýchá ve spánku. Eutanazie může být provedena jen po objektivním zhodnocení klinického stavu a stanovení prognózy, nikoliv jen na základě žádosti chovatele.

Po eutanazii

Pro každého chovatele nebo majitele psa je jeho úmrtí psychicky traumatizující a těžkou záležitostí, je ale nezbytné nenechat se unést city a zajistit vše potřebné.

Máme několik možností - pohřbít psa na své zahradě (to ale podléhá mnoha bezpečnostním nařízením), umístit ho na hřbitově domácích mazlíčků (největší je v Praze -Tróji) nebo jej nechat na veterinární ošetřovně, odkud ho odvezou do kafilerie. V úvahu připadá ještě zpopelnění zvířete. Jediné české krematorium tohoto druhu je v Brně.

Pes a epilepsie - co teď?

Nejčastější nemoci pohybového ústrojí u psů

Hluchota u psů

Psí plemena, která nejčastěji trpí nemocemi

Zvířata a diety - nutné zlo, nebo ochrana jejich zdraví?

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 3.1 Počet: 12 Nejlepší: 5 Nejhorší: 1

Diskuze

Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Magazín pro všechny pěstitele, chovatele a domácí kutily. Články o pěstování rostlin, chovu zvířat a nových trendech v bydlení.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies