Platycerium, charakteristika a základní rady pro pěstování

Platycerium neboli také parožnatka, je pomalu rostoucí druh kapradiny, který roste převážně v Číně, Indii a Austrálii. Dekorativní listy platyceria jsou velmi podobné sobímu paroží.
Parožnatka

Parožnatka (Platycerium)

Platycerium neboli parožnatka volně roste v Indii, Číně a Austrálii. Tato velmi neobvyklá kapradina působí velmi dominantně. Platycerium má dva druhy listů. Dekorativní listy se nazývají také ferilní. Tyto dekorativní listy, které vypadají jako sobí paroží nesou na sobě výtrusy, kterými se kapradina rozmnožuje. Tyto kapradiny dosahují výšky až jednoho metru. Druhé listy, kterými je rostlina přichycena ke kůře se nazývají sterilní. Platycerium roste poměrné pomalu. Parožnatka vyžaduje jasné rozptýlené světlo a běžnou pokojovou teplotu okolo 20 – 25 °C.

Jak zalévat parožnatku?

Parožnatku převážně v letních měsících je vhodné každodenně zalévat. Vždy se však před další zálivkou přesvědčte, zda stačil kořenový bal vyschnout. V zimě zaléváme rostlinu méně. Parožnatka vyžaduje vysokou vzdušnou vlhkost, proto rostlinu denně rosíme.

Hnojení a substrát

Rostlinu pravidelně 1x za 14 dní hnojíme speciálním, nejlépe tekutým hnojivem pro kapradiny. Nejvhodnějším hnojivem je roztok z kravince. Platycerium přesazujeme co 2 roky do většího květináče. Substrát vhodný pro pěstování parožnatky by měl obsahovat kůrovitý substrát, písek a zetlelou listovku.

Množení parožnatky

Parožnatku lze množit výtrusy, avšak v bytových podmínkách je tento způsob množení náročný.

Platycerium a jeho druhy

  • Platycerium bifurcatum
  • Platycerium alcicorne
  • Platycerium angolense

Přečtěte si více o kapradinách

Netík (Addiantum)

Sleziník (Asplenium)

Křídelnice (Pteris)

Ledviník ztepilý - Nephrolepis exaltata

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 4.0 Počet: 1 Nejlepší: 4 Nejhorší: 4

Diskuze

Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Magazín pro všechny pěstitele, chovatele a domácí kutily. Články o pěstování rostlin, chovu zvířat a nových trendech v bydlení.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies