Netík (Addiantum), charakteristika a základní rady pro pěstování

Do Evropy se netík (Adiantum) dostal z tropických a subtropických deštných lesů Střední a Jižní Ameriky. Netík musí mít stanoviště dostatečně světlé, chráněné před přímým slunečním zářením.
Addiantum

Netík (Addiantum), charakteristika a základní rady pro pěstování

Netík (Adiantum) je kapradina s nejmenšími lístečky, která se u nás prodává. Do Evropy se tato kapradina dostala z tropických a subtropických deštných lesů Střední a Jižní Ameriky. Netík musí mít stanoviště dostatečně světlé, chráněné před přímým slunečním zářením. Může být i v lehkém polostínu. Ideální je normální pokojová teplota okolo 21 °C. Při vyšší teplotě musíme zajistit netíku vysokou vzdušnou vlhkost. V zimě by teplota neměla klesnout pod 10 °C.

Jak zalévat netík?

Zálivka je na jaře i v létě hojná, v zimě mírná, půda však musí být stále vlhká. Zaléváme do misky pod květináčem. Netík je kapradina, takže vysoká vlhkost vzduchu je pro něj nutností. I při normální pokojové teplotě denně postřikujeme odstátou vodou. Ideální vlhkost vzduchu je 50 až 55%. Je nutné stavět rostlinu co nejdále od radiátorů.

Addiantum, hnojení a substrát

V létě hnojíme netík jednou za čtrnáct dní doporučenou dávkou speciálního tekutého hnojiva pro pokojové rostliny ozdobné listem, které zředíme ve vodě. Netík můžeme pěstovat v menším květináči, protože mírné zmenšení květináče dělá netíku dobře. Rostlinu přesazujeme na jaře, když začnou kořeny vylézat odtokových otvorem květináče. Zeminu příliš nestlačujeme, abychom zajistili rostlině vzduch kolem kořenů. Pěstební substrát by se měl skládat z 1 dílu lehké drnovky, 1 dílu listovky, 1 dílu rašelinového substrátu, 1 dílu humusu a 1 dílu písku.

Množení netíku

Netík se množí ze spór, které vyrůstají na rubu listů, spóry se vysévají časně zjara a udržují se při teplotě asi 21°C, mohou se také zahřívat zespod. Další způsob je dělení rostliny na začátku léta, avšak rozdělené rostlině potom dlouho trvá, než zase začne růst.

Choroby kapradin

Pravidelné hnědé tečky nebo čárky na rubu listu

Příčinou bývá puklice.

Listy opadávají, žloutnou a naspod listů jsou žluté tečky

Příčinou bývá příliš suchý vzduch. Nejčastěji jsou takto postihovány rostliny, které jsou v blízkosti radiátorů nebo mají na svém stanovišti příliš vysokou teplotu.

Listy žloutnou, mají hnědé špičky a nepřirůstají

Příčinou je příliš suchý vzduch.

Listy blednou a jsou popálené

Stanoviště je na příliš siném slunci. Především během letního období musíte kapradiny před poledním sluncem dobře ochránit.

Listy blednou a slabě rostou

Příčinou je nedostatek živin.

Listy odumírají

Nejčastější příčinou bývá suchý vzduch a suchý substrát.

Škůdci

Kapradiny mohou napadat červci a štítěnky. Jako ochrana proti škůdcům slouží některé insekticidy, ale lépe je potírat listy ředěným lihem. Mšice odstraníme potíráním mýdlového roztoku.

Druhy netíků

  • Adiantum raddianum „Dekorum”
  • Adiantum raddianum „Fragrantissimum”
  • Adiantum raddianum „Fritz Lüth”
  • Adiantum tenerum „Scutum Roseum”
  • Adiantum hispidulum
  • Adiantum pedatum
Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 3.5 Počet: 2 Nejlepší: 4 Nejhorší: 3

Diskuze

Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Magazín pro všechny pěstitele, chovatele a domácí kutily. Články o pěstování rostlin, chovu zvířat a nových trendech v bydlení.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies