Křídelnice, Pteris cretica – charakteristika a základní rady pro pěstování

Křídelnice je malá kapradina a vytváří listy v různých barvách a tvarech. Je snad ze všech kapradin nejodolnější, proto se také někdy označuje za „tvrdou rostlinu”. Ideální pro pěstování křídelnice je teplota kolem 20 °C.
Křídelnice

Křídelnice, Pteris cretica – charakteristika a základní rady pro pěstování

Křídelnice je malá kapradina a vytváří listy v různých barvách a tvarech, např. listy se zkadeřenými úkrojky nebo jiné s bílými proužky. Je snad ze všech kapradin nejodolnější, proto se také někdy označuje za „tvrdou rostlinu”. Křídelnice musí mít stanoviště dostatečně světlé, chráněné před přímým slunečním zářením. Může být i v lehkém polostínu. Ideální pro pěstování křídelnice je teplota kolem 20 °C. Při vyšší teplotě musíme zajistit vysokou vzdušnou vlhkost. V zimě by teplota neměla klesnout pod 15 °C.

Jak zalévat křídelnici?

Zálivka je na jaře i v létě hojná, v zimě mírná, půda však musí být stále vlhká. Zaléváme do misky pod květináčem. Křídelnice je kapradina, takže vysoká vlhkost vzduchu je pro ní nutností. I při normální pokojové teplotě denně postřikujeme odstátou vodou. Ideální vlhkost vzduchu je 50 až 55%. Je nutné stavět rostlinu co nejdále od radiátorů.

Hnojení a substrát

V létě hnojíme křídelnici jednou za čtrnáct dní doporučenou dávkou speciálního tekutého hnojiva pro pokojové rostliny ozdobné listem, které zředíme ve vodě. Přesazujeme jednou za rok na jaře. Půdu moc nestlačujeme. Může se stát, že při přesazování nejde rostlina vyklepnout ze starého květináče, raději rozbijme květináč, než bychom poškodili kořeny. Pěstební substrát by se měl skládat z 1 dílu lehké drnovky, 1 dílu listovky, 1 dílu rašelinového substrátu, 1 dílu humusu a 1 dílu písku.

Množení křídelnice

Křídelnici množíme dělením trsu nebo výtrusy.

Choroby

Pravidelné hnědé tečky nebo čárky na rubu listu křídelnice

Příčinou bývají puklice.

Listy opadávají, žloutnou a naspod listů jsou žluté tečky

Příčinou bývá příliš suchý vzduch. Nejčastěji jsou takto postihovány rostliny, které jsou v blízkosti radiátorů nebo mají na svém stanovišti příliš vysokou teplotu.

Listy křídelnice žloutnou, mají hnědé špičky a nepřirůstají

Příčinou žloutnutí listů u křídelnice je příliš suchý vzduch.

Listy blednou a jsou popálené

Stanoviště je na příliš silném slunci. Především během letního období musíte kapradiny před poledním sluncem dobře ochránit.

Listy křídelnice blednou a slabě rostou

Příčinou je nedostatek živin.

Listy odumírají

Nejčastější příčinou bývá suchý vzduch a suchý substrát.

Škůdci

Kapradiny mohou napadat červci a štítěnky. Jako ochrana proti škůdcům slouží některé insekticidy, ale lépe je potírat listy ředěným lihem.

Druhy křídelnic

  • Pteris cretica „Albolineata”
  • Pteris cretica „Rowen”
  • Pteris cretica „Wimsettii”
  • Pteris ensiformis „Evergemensis”
  • Pteris ensiformis „Victoriae”
  • Pteris quadriaurita „Argyrea”
  • Pteris tremula
Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 4.3 Počet: 3 Nejlepší: 5 Nejhorší: 3

Diskuze

Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Magazín pro všechny pěstitele, chovatele a domácí kutily. Články o pěstování rostlin, chovu zvířat a nových trendech v bydlení.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies