Zalévání květin o dovolené

Chystáte se odjet na dovolenou, ale nevíte co se svými pokojovými a balkónovými květinami? Jak rostlinám obstarat pravidelnou zálivku během doby vaší nepřítomnosti? Více se dozvíte zde.
Okno, květiny

Zalévání květin o dovolené

Chystáte se odjet na dovolenou, ale nevíte co se svými pokojovými a balkónovými květinami? Jak rostlinám obstarat pravidelnou zálivku během doby vaší nepřítomnosti? Více se dozvíte zde.

Rostliny pod fóliovým krytem

Prodloužený víkend přečkají mnohé rostliny zcela dobře pod průhledným krytem z fólie, která se musí položit tak, aby se nikde rostliny nedotýkala. K podepření se mohou použít špejle. Pod krytem mohou být jen rostliny, které tolerují krátkodobě vysokou vlhkost vzduchu. Určitého snížení odpařování vody se také dosáhne zakrytím substrátu folií.

Závlaha květin pomocí láhve

Láhve naplněné vodou a zapíchnuté hrdlem do substrátu v květináči nebo v truhlíku mohou být také krátkodobou pomocí. Aby voda z lahví nevytékala příliš rychle, uzavře se hrdlo láhve zátkou s malým vyvrtaným otvorem.

Nasávací rohože

Nejvhodnějším místem pro tento systém závlahy je kuchyňský dřez. Část rohože, která nasaje vodu, se namočí a rozloží na odkládací plochu stolu. Zbývající část se ponoří do dřezu naplněného vodou. Do květináčů s rostlinami se odtokovými otvory prostrčí jeden konec dobře zvlhčeného speciálního knotu až do substrátu a druhý konec se položí na vlhkou rohož pod květináč. Knot musí být květináčem zatížen a zcela zakryt. Nasávací rohože a knoty jsou k dostání ve specializovaných obchodech.

Knotová závlaha

Pomocí speciálních hrubých knotů nebo pásků může se nasávat voda z nádrže do nádob z rostlinami. Knot se zvlhčí a jeden konec se protáhne pomocí jehlice otvorem až do povrchu substrátu v květináči, dobře se rozloží a dobře zasype substrátem. Druhý konec se zatíží kamenem na dně napuštěné nádrže. Květináč stojí na dřevěných laťkách položených přes horní okraj nádrže.

Kapková závlaha

Levné a trvanlivé jsou trubičky z plastů, které jsou spojené hadičkou se zásobníkem vody. Konce trubiček se ucpou například vatou a tím se zajistí sání pomocí podtlaku. Vata působí jako filtr a podle tvrdosti vody se musí dříve či později vyměnit za novou, jinak se sací účinek ztrácí.

Keramické kuželky pro zavlažování květin

Dobře zavodněné keramické kuželky se naplní vodou, uzavřou a zapíchnou do substrátu. Tenkou spojovací hadičkou se spojí se zásobníkem vody. Pozor! V keramické hmotě se usazují vápenaté soli z vody, které časem ucpávají póry a kuželka se tak postupem času stává nepropustnou a tudíž nepoužitelnou.

Závlaha díky nádobám s dvojitým dnem

V obchodech se nabízejí okenní a balkónové truhlíky, které mají ve spodní části zásobník vody. Využívá se u nich principu knotové závlahy. Tlusté pásky nebo šňůry zajišťují spojení substrátu se zásobou vody. Takové truhlíky a květináče usnadňují zálivku nejen o dovolené, protože substrát nasává právě takové množství vody, jaké rostliny potřebují.

Automatické zavlažování květin

Ten, kdo má na terase nebo na balkóně mnoho rostlin, si může usnadnit práci během celé sezóny automatickým zavlažovacím zařízením. Předpokladem je přívod vody a elektrického proudu. Systém hadiček spojuje nádoby s rostlinami s vodovodem a v každé nádobě je samostatný výtok vody. Toto zařízení je řízeno časovým spínačem, který otevírá ventil v předem naplánovaných časech. Lépe pracují tato zařízení ve spojení s vlhkostními čidly (tenzometry), která se zapíchnou do substrátu a jsou spojena se systémem. Ventil se potom otevírá jen podle skutečné potřeby signalizované čidlem.

Jedna z rostlin, které potřebují pravidelnou a velkou zálivku, je Ananasovník, více zde.

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 3.3 Počet: 3 Nejlepší: 5 Nejhorší: 1

Diskuze

Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Magazín pro všechny pěstitele, chovatele a domácí kutily. Články o pěstování rostlin, chovu zvířat a nových trendech v bydlení.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies