Téměř všechny druhy kapradin vyžadují stanoviště dostatečně světlé, chráněné před přímým slunečním zářením (může být i v lehkém polostínu). Dařit se jim bude nejlépe u východního okna, mají rády světlo jemné, rozptýlené.
Mezi na světlo nejméně náročné druhy patří:
- Sleziník (Asplenium)
- Šupinovka (Microlepia)
- Křídelnice (Pteris)
- Plášťovka (Didymochlaena)
Pěstební teploty
Ideální je normální pokojová teplota okolo 21 °C. Při vyšší teplotě musíme zajistit kapradinám vysokou vzdušnou vlhkost. V zimě by teplota neměla klesnout pod 15 °C.
Zálivka a vzdušná vlhkost
Zálivka by měla být na jaře i v létě hojná, v zimě mírná - půda však musí být stále vlhká. Zaléváme do misky pod květináčem, nejlépe odstátou vodou pokojové teploty. Vysoká vlhkost vzduchu je pro úspěšné pěstování kapradin nutností. I při normální pokojové teplotě denně postřikujeme odstátou vodu. Ideální vlhkost vzduchu je 50 až 55%. Je nutné stavět kapradiny co nejdále od radiátorů.
Nižší vzdušnou vlhkost snesou následující druhy kapradin:
- Sleziník hnízdový
- Tečkovka (Phlebodium)
- Srpovice (Cyrtomium)
- Knoflíkovka (Pellaea)
- Parožnatka (Platycerium)
Hnojení kapradin
V létě hnojíme kapradiny jednou za čtrnáct dní doporučenou dávkou speciálního tekutého hnojiva pro pokojové rostliny ozdobné listem, které zředíme ve vodě.
Přesazování kapradin
Rostlinu přesazujeme na jaře, když začnou kořeny vylézat odtokových otvorem květináče. Zeminu příliš nestlačujeme, abychom zajistili rostlině vzduch kolem kořenů.
Pěstební substrát
Pěstební substrát by se měl skládat z 1 dílu lehké drnovky, 1 dílu listovky, 1 dílu rašelinového substrátu, 1 dílu humusu a 1 dílu písku.
Množení
Většina kapradin se rozmnožuje dělením trsu nebo výtrusy.
Diskuze