Všeobecně o jínanu
Jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba) zvaný také ginkgo, je dvoudomý opadavý strom. I když na první pohled vypadá jako listnatý strom, řadí se mezi jehličnany. Je to statný strom s kuželovitou až rozkladitou korunou, který dorůstá do výšky 30 až 40 metrů. Kůra stromu je šedá, ve stáří široce brázditá. Větve jsou vodorovně odstáté. Má klínovité ploché listy s vějířovitou žilnatinou, rozdělené zářezem na dva laloky. Listy vyrůstají ve svazečcích.
Pro zajímavost:
V Číně jsou tyto stromy často pěstovány v okolí chrámů, jsou zde již několik tisíciletí považovány za posvátné.
Příznivé účinky pro naše zdraví
Již staří čínští léčitelé používali listy a semena tohoto stromu k léčbě astmatu, plicních onemocnění aj. V dnešní době je ginko biloba považována za nejrozšířenější přírodní léčivo v Evropě. Potlačuje alergické reakce, stabilizuje hladinu glukózy, pozitivně působí na poruchu sluchu a zraku, odstraňuje pocity únavy, zvyšuje mozkovou činnost a zlepšuje paměť, prospívá pleti, urychluje hojení ran a zmírňuje příznaky stáří. Používá se také jako léčebný prostředek při nemoci ledvin a jater. Užívání ginko biloby je bezpečné a bez rizika. Pouze při dlouhodobém předávkování se mohou vyskytnou vedlejší účinky, jako je nespavost, průjem, zvracení a kožní záněty.
Pěstujeme jínan dvoulaločný
Nároky na stanoviště
Jínan nesnáší trvalý stín nebo zamokřené půdy, vyhovují mu teplejší stanoviště, která jsou chráněná před větrem. Roste poměrně pomalu, přibližně 30 centimetrů za rok. Snese i mrazy přes -20 °C, přesto je vhodné mladé rostliny chránit proti mrazu. Prospívá ve většině druhů půd - nejvhodnější jsou propustné a nebo sušší jílovité pěstební substráty. Dobře zakořeněné rostliny jsou odolné proti suchu a zvládají i městský znečištěný vzduch.
Důležité upozornění
Tyto stromy jsou buď samčí nebo samičí. Samičí rostliny není vhodné vysazovat k blízkosti domů, protože jejich plody nepříjemně zapáchají.
Množení jínanu
Tento zajímavý jehličnan lze množit hned několika způsoby:
- semenem - semena jsou zralá na podzim, vyséváme je do studeného pařeniště nebo skleníku hned po dozrání, nebo i v zimě (semena nesmí vyschnout)
- z nevyzrálých řízků - 15 centimetrů dlouhých, které odebíráme v červenci a nebo v srpnu (zasadíme do pařeniště se spodním vyhříváním)
- z vyzrálých řízků - 15 až 30 centimetrů dlouhých, odebíráme je z matečné rostliny v prosinci (uložíme do pařeniště, kde příští jaro zakoření)
-
roubováním na semenáče
- hřížením větví
Diskuze