Karelský medvědí pes a jeho původ
Toto psí plemeno pochází z Lagodan Karélie, z Olonets a z ruské Karélie, kde se tito psi používali k různým způsobům lovu. Chov medvědího psa začal v roce 1936, první standart byl stanoven až v roce 1945. Dnes je tato rasa hojně rozšířena ve Finsku.
Povaha karelského medvědího psa
Od přírody je karelský medvědí pes vyrovnaný, trochu rezervovaný, odvážný, srdnatý, sebevědomý. Může se chovat agresivně k jiným psům, ale nikdy ne k člověku. Jeho bojový instinkt je silně vyvinut. Hodí se spíše na venkov, než do města.
Základní informace o plemenu dle standartu FCI
Výška:
Výška psa by se měla pohybovat okolo 57 centimetrů, výška feny okolo 52 centimetrů. Přípustná tolerance +/- 3centimetry.
Váha:
Váha u psů se pohybuje v rozmezí 25 až 28 kilogramů, u fen 17 až 20 kilogramů.
Srst:
Tito severští psi mají rovnou, tuhou srst. Podsada je měkká. Na krku, hrudníku, šíji, vnitřní straně stehen a také částečně i na zádech, může být srst delší. Typickým zbarvením srsti je černá barva s bílými znaky.
Tělesné proporce karelského medvědího psa
Hlava:
Zepředu trojúhelníkového vzhledu.
Nos:
Široký, černé barvy.
Čelisti / zuby:
Čelisti jsou velmi silné. Zuby jsou symetrické a dobře vyvinuté, skus normální, úzce uzavřený, nůžkový.
Oči:
Relativně malé, lehce oválné. Jejich barva je hnědá v různých odstínech, nikdy ne žluté. Výraz je měkký a ohnivý.
Uši:
Relativně vysoko posazené, stojaté, střední velikosti, s lehce zaoblenými špičkami.
Hrudník:
Prostorný, nepříliš široký, poměrně dlouhý; dosahuje přibližně na úroveň lokte. Žebra jsou mírně oblá.
Ocas:
Vysoce posazený, střední délky, zatočen do oblouku přes záda, takže špička ocasu se dotýká těla na bocích, nebo zad. Vrozený pahýl je přípustný.
Přední tlapy:
Silné, se silnými kostmi. Při pohledu zepředu jsou rovné a souběžné. Nadloktí a lopatky jsou dlouhé, předloktí je o něco delší.
Zadní tlapy:
Silné a svalnaté, zezadu vypadají rovně a souběžně.
Péče o srst
Péče o srst není náročná. Pro každodenní kartáčování je vhodné použít kartáč s přírodními štětinami nebo klasický drátěný kartáč. Každodenní kartáčování je velice nutné, odstraní se tak uvolněná srst. Dále slouží ke stimulaci jejího přirozeného promašťování a k odstranění nečistot.
Výchova štěněte
Výchova karelského medvědího psa probíhá většinou bez problémů, měla by začít již od ranného věku štěněte. Výchova musí být důsledná, ale také založená na vzájemném respektu. Povaha psa není komplikovaná a jakmile pochopí vaše pravidla, nebude je porušovat.
Pohyb je pro toto psí plemeno velmi důležitý
Snažte se zajistit tomuto psímu plemenu hodně pohybu. Tento pes se hodí pouze k lidem, kteří mu dokáží poskytnout dostatek prostoru k hlídání či vybití energie vycházkami. Karelský medvědí pes se dožívá věku kolem 12 – 14 let, ale i déle.
Diskuze