Jak vypadá a funguje protipovodňový dům
Tzv. chodící dům je výtvor amerických vědců a dánských umělců a inženýrů z Kodaně. Inspirací byli tvůrcům romští kočovníci žijící v anglickém hrabství Cambridgeshire. Dům měří tri metry a stojí na hydraulických nohách, které dokáží kráčet v jakémkoliv terénu – snese tedy i silný proud vody. Protože voda ze záplav většinou přeruší dodávky elektrické energie, jsou nohy chodícího domu poháněný sluneční a větrnou energií. Nohy jsou ovládány počítačem.
Vybavení a cena chodícího domu
Chodící dům je zařízen stejně jako ostatní běžné domy – nechybí kuchyně, obývací pokoj ani toaleta. Topí se dřevem. Dům není zdaleka určen jen k ochraně před záplavami – bohatě si jej užijí i dobrodruhové a ti, kteří se rádi stěhují z místa na místo kvůli potřebě změny. Problémem není ani cena domu – odhad se nyní počítá na 900 000 Kč.
Záplavy v ČR a ve světě - budeme využívat chodící dům i my?
Při vzpomínce na povodně v Čechách v roce 1997 a 2002, které byla největší v historii České republiky, možná mnohé napadne, proč tento nápad nevznikl mnohem dříve. Přestože se i u nás usiluje o zlepšení protipovodňové ochrany, chodící domy ještě nemáme a proti síle vody jsme stále téměř bezmocní.
Největšími ztrátami trpí státy mírných pásů, kde velmi často prší. Například v létě roku 2007 v Číně následkem povodní zahynulo více než 17 milionů lidí.
Diskuze