Brambory a jejich nejčastější choroby a škůdci

Mezi nejčastější choroby a škůdce brambor patří mandelinka bramborová, slimáci, plíseň bramboru, černání stonku a měkká hniloba hlíz. Jak účinně bojovat s chorobami a škůdci brambor?

Brambory

Mandelinka bramborová může zapříčinit snížení výnosu

Mandelinka bramborová škodí bramborám okusem okrajů listů , stonků a někdy také hlíz. Při přemnožení a nedostatečné ochraně rostlin může mandelinka zapříčinit snížení výnosu. Škody způsobují na bramborách larvy i dospělí brouci, kteří přezimují v půdě 20 až 40 cm hluboko. Na jaře vylézají larvy mandelinek ven a skupinově kladou na spodní stranu listů oranžově žlutá vajíčka, z nichž se po několika dnech líhnou larvy, které jsou zprvu červené, později oranžové, před zakuklením žlutavé. V teplých oblastech má mandelinka i 2 generace do roka.

Ochrana rostlin před mandelinkou

Ideálním způsobem ochrany je sběr a mechanická likvidace mandelinkových dospělců, larev i s vajíčky. Důležité je střídání plodin, nepěstujte brambory po 2 roky sobě na stejném místě. Nelze-li invazi mandelinek zvládnout, použijte insekticidy. Neaplikujte je však za vysokých teplot a účinné látky střídejte.

Černání stonku a měkká hniloba hlíz bramboru

Černání stonku a měkká hniloba hlíz bramboru je další velmi častou chorobou. Napadené stonky černají, pletivo začíná uhnívat, celé trsy rostlin vadnou, žloutnou, stonky odumírají a černají. Dužnina napadených hlíz hnije, hlízy silně zapáchají, rozkládají se, zvláště ve vlhkých a teplých podmínkách.

Ochrana rostlin před černáním a hnilobou

Důležité je vždy vysazovat na svou zahrádku pouze zdravou sadbu brambor. Hlízy skladujte osušené, za vhodných teplot, mechanicky poškozené raději hned zpracujte. Napadené trsy je třeba hned odstranit.

Plíseň bramboru

Plíseň bramboru je neznámější chorobou. Příznaky plísně jsou patrné na vrcholových lístcích a stoncích, které hnědnou a odumírají. Další příznaky lze pozorovat na listech, kde jsou viditelné vodnaté nekrotické skvrny, které se šíří nejčastěji od okrajů. Zpočátku jsou tyto skvrny žlutozelené, později hnědočerné. Při vyšší vlhkosti se objevuje šedobílý plísňový povlak. Šíření choroby podporuje vyšší vlhkost a teplota.

Ochrana brambor před plísní

Abychom předešli plísním brambor, je důležitá volba vhodné odrůdy pro dané podmínky. Náchylné odrůdy nepěstujte v uzavřených, vlhkých lokalitách, kde je dlouhou dobu stín a omezené proudění vzduchu. Šíření plísně podporuje přehnojení dusíkem a nedostatek hořčíku. Důležité je také nahrnutí dostatečné vrstvy půdy nad hlízami, což omezí jejich případnou infekci. Důležitou roli hraje v boji proti plísni použití fungicidů. Ošetření je ovšem třeba zahájit včas, ne až po objevení příznaků choroby.

Slimáci a jejich škodlivost na bramborách

Slimáci většinou na rostlinách brambor škodí tak, že vyžírají dužninu, v hlízách tvoří díry a chodby. Slimáci ožírat mohou i listy a stonky. Vyskytují se zvláště ve vlhkých oblastech.

Ochrana rostlin před slimáky

Mechanický sběr slimáků, agrotechnická opatření, chemické návnady a žíravá hnojiva.

Choroby rostlin

Jahodník a jeho choroby

Plevele a ochrana proti nim

Choroby jabloně - strupovitost

Choroby a škůdci broskvoní

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 2.0 Počet: 2 Nejlepší: 3 Nejhorší: 1

Diskuze

Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Magazín pro všechny pěstitele, chovatele a domácí kutily. Články o pěstování rostlin, chovu zvířat a nových trendech v bydlení.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies