Kolik druhů zvířat je ohroženo?
V červené knize ohrožených druhů Mezinárodního svazu pro ochranu přírody (IUCN) bylo roku 2007 zapsáno celkem 41 415 živočichů. 16 306 z nich hrozí vyhubení. Kdo za to může? Život zvířat byl vždy ve znamení vývoje – adaptace na nové podmínky, objevení a zánik druhů jsou ve zvířecí říši přirozené. Bohužel tento přirozený proces není hlavním viníkem zániku živočišných druhů. Do tohoto koloběhu stále častěji zasahuje člověk: demografická exploze, kácení lesů, vznik a rozšiřování měst, znečišťování, klimatické změny, to vše vymírání zvířat urychluje.
Která zvířata patří mezi ohrožená?
Tygr bengálský
Ve volné přírodě ho žije méně než 2 500 kusů. Tygří samec potřebuje ke svému životu průměrnou plochu 60 km² a na svém území nesnese konkurenci v podobě jiných samců. Je masožravec a denně spořádá 10 kg masa, což předpokládá poměrně rozsáhlé lovné území. Hrozby: pokračující populační exploze v Asii, která s sebou přináší fragmentaci teritorií; znečištění řek a pytlácký lov.
Panda velká
Od roku 1965 vědci konstatují jejich trvalý úbytek. Ve volné přírodě panda žije na jihu Číny v pěti od sebe izolovaných pohořích. Tyto oblasti mají celkovou plochu okolo 30 000 km2. Panda žije ve výšce 1 200 až 4 000 m nad mořem a téměř výhradně se živí bambusem.
Hrozby: ve 20. století došlo vlivem zemědělství ke zmenšení jejich životního prostoru. Zemědělství pandy izolovalo v jejich teritoriu a nedovoluje jim migraci mezi jednotlivými pohořími, kde žijí. K tomu se přidaly i choroby některých druhů bambusu. Mnoho zvířat tak zemřelo hlady, hlavně v 80. letech. Panda byla hodně lovena pro svou kůži a kožešinu. Nyní za její zabití hrozí až trest smrti.
Modrá velryba
IUCN zaregistrovala 70% úbytek těchto zvířat v posledních 10 letech. V letech 1904 až 1967, kdy byly vyhlášeny chráněným druhem, jich bylo na jižní polokouli uloveno 350 000 kusů. I když populace velryb v poslední době mírně roste, kritický stav přetrvává: na světě jich je kolem 2 000 kusů. Hrozby: kromě lovu se na jejich úbytku podílí mizení potravy v důsledku globálního oteplování.
Velké druhy opic - Gorila a Orangutan
Gorila – žije hlavně v Kamerunu a Demokratické republice Kongo. V posledních 10 letech vyhynulo 80% jejich populace. Hrozby: lov, otravy ze špinavých řek, války a zmenšování životního prostoru. K tomu se přidává i epidemie viru ebola, která decimuje gorilí populaci.
Orangutan žijící na Sumatře je také ohrožen vymřením - během tří generací se jeho stav snížil o 80%. U orangutanů žijících na Borneu došlo ke snížení populace o 50%. V současné době žije 12 000 kusů na Borneu a 5 000 na Sumatře. Hrozby: kácení lesů, lesní požáry a lov - trh s opičím masem v těchto zemích prosperuje.
Černý nosorožec
V posledních 20 letech zaznamenal 80% úbytek. Žije hlavně v JAR, Namibii Zimbabwe a v Keni. V roce 1970 jejich populace čítala 70 000 kusů, dnes je to mezi 2 000 – 3 000 kusy. Hrozby: nemá přirozené nepřátele. Největším nebezpečím je člověk – rohu nosorožce jsou přisuzovány afrodiziakální účinky a je považován za luxusní materiál, velmi ceněný v Jemenu.
Kožatka velká
Jedna z největších želv na světě váží až 500kg při délce 1,80m. Mezi lety 1982 a 1996 vyhynulo více než 90% těchto zvířat obývajících oblast Pacifiku. V oblasti Atlantického oceánu není jejich počet přesně znám a v Karibiku to vypadá, že jejich populace se mírně zvětšuje. Hrozby: znečištění oceánů, rybářské sítě, lov. Rostoucí počet turistů narušuje prostředí pláží, kde želvy snášejí vajíčka.
Asijský slon
Za méně než 10 let se jeho populace snížila o 70%. Jeho počet se odhaduje na méně než 20 000. Je rozšířený v Barmě, Thajsku, Indii, na Srí Lance, Sumatře a Borneu. Je vegetarián, denně potřebuje 100-200kg rostlinné potravy. Hrozby: domestikace - některá zvířata jsou nucena pracovat do úplného vyčerpání. Nedostatek životního prostoru, který je způsoben kácením lesů. Navíc je loven na maso, samci i kvůli klům.
Korály
Během méně než 10 let došlo k nezvratnému poškození více než 80% korálových útesů. Dochází k jejich zbělání – např. na Martiniku. Hrozby: znečištění, zvednutá hladina oceánů, klimatické změny, rozvíjející se turismus – z korálů se dělají turistické suvenýry.
Rys pardálový
Na světě žije jen 250 kusů tohoto druhu. Ještě na začátku 90. let jejich počet dosahoval 1 200 kusů. Žije na jihozápadě Španělska nebo v Portugalsku. Živí se divokými králíky, křepelkami, mladými muflony a kachnami. Hrozby: zmenšení teritoria, což znamená méně potravy.
Modrá ara
Zahrnuje aru modrou a aru hyacintovou. Tito papoušci obývají oblast Amazonie - Paraguay, Bolívii, Brazílii, Argentinu. Hrozby: kácení lesů, masivní odchyt a export do zahraničí. To snížilo jejich populaci ze 100 000 na 2 000, z toho ary modré zbývá pohých 50 kusů na celém světě.
Diskuze