Než začnete zařizovat byt pro alergika
Pokud patříte vy a nebo někdo z vaší rodiny mezi alergiky, je důležité zajistit vhodná opatření pro zamezení výskytu roztočů či jiných alergenů, které by mohli nemocnému uškodit. Než tedy začnete zařizovat byt, sepište si předem vše, čeho byste se měli při jeho zařizování vyvarovat (koberce, záclony, příliš mnoho nábytku a dekorativních věcí, na kterých by se zbytečně usazoval prach).
Vyvarujte se kobercům
Pokud zařizujete byt pro alergika, snažte se minimalizovat textilie. Koberce sice vypadají hezky, ale jsou přímo rájem pro kdejaké roztoče. Pokud máte na výběr, raději si pořiďte plovoucí podlahu, protože ta je mnohem méně náročná na údržbu.
Záclony versus žaluzie
Záclony sice patří mezi dekorativní prvky domova, ovšem pokud žijete s alergikem, je vhodné na ně raději zapomenout. Vhodnou volbou je pořízení žaluzií, které jsou jednodušší na údržbu.Vybrat si můžete z bohaté nabídky odstínů, materiálů i výrobců. Oproti záclonám jsou i finančně dostupnější.
Nezapomeňte na vhodnou postel
Ložnice a nebo jiný pokoj, kde bude alergik spát, by se měl nejlépe každý den uklízet. Pravidelné utírání prachu a větrání je nutností. Péřové přikrývky a polštáře nahraďte raději těmi, které mají uvnitř duté vlákno, nezapomeňte je každodenně větrat. Povlečení měňte nejméně 1x za 14 dnů, přikrývky a polštáře 1x za 3 měsíce.
Víte, jaká je ideální vlhkost v bytě?
Vlhkost v bytě uchovávejte přibližně okolo 50 %, při vyšší vlhkosti vznikají ideální podmínky k množení roztočů, plísní a dalších mikroorganismů.
Další články z rubriky Dům a bydlení
Zařiďte si domov ve znamení zvěrokruhu – 1. díl
Zateplení fasád – tepelná izolace
Tipy, jak zamaskovat umakartové jádro
Stylové bydlení s nádechem venkova
Výběr obývací stěny - jak na to?
Starý nebo nový byt?
Termografie – zjistěte kde vám v domácnosti nejvíce uniká teplo?
Nová střecha – jaká bude ta nej?
Diskuze