Jak omezit vlhké stěny v koupelně?
Základním předpokladem ke vzniku plísní a vlhkosti stěn, je nahromaděná vodní pára. Nejčastěji se s tímto jevem setkáváme v koupelně, když se sprchujeme či koupeme. Jak můžeme v koupelně zamezit vzniku plísní? Je vhodné natřít horní část koupelny vodouodpudivým nátěrem, který zamezí udržování vody na stěnách. Je také nutné zajistit důkladné odvětrání koupelny pomocí ventilačních mřížek vyústěných do centrální ventilační šachty.
Pravidelně větrejte
Pravidelným větráním dosáhnete nejen čerstvého vzduchu v celém bytě, ale také tak snížíte riziko vlhnutí zdiva. Je dobré alespoň dvakrát až třikrát za den na chvilku otevřít okno. Větrání je vhodné i přes zimní období (pozor ať na vás nepříjdou sousedi, že zbytečně pouštíte teplo ven).
Speciální nátěr proti vlhnutí zdiva
Předejít vlhnutí zdiva ve vašem bytě můžete následujícím způsobem. Místa náchylná na plesnivění vymalujte vápnem s přídavkem síranu měďnatého (modrá skalice). Skalici je nutné nejprve rozpustit ve vodě a výsledným roztokem poté naředit vápno. V opačném případě se skalice dobře nerozpustí a její kousky zanechají na stěně čmouhy. Takto připravená směs by měla mít ve výsledku bílou barvu s velmi jemným nádechem do modra.
Další příčiny vlhnutí zdiva
- Trhliny a díry ve stěnách, které podporují kondenzaci vody.
- Nepříznivá změna klimatických poměrů vně nebo uvnitř budovy.
- Srážková voda neodvedená z povrchu území v okolí objektu.
- Velké parotěsné plochy v okolí objektu (chodník, vozovka).
- Klimatické podmínky v okolí objektu (stínění, účinek vegetace).
- Uzavření nebo zasypání sklepních prostor.
- Špatný izolační stav elektrických silnoproudých rozvodů.
Diskuze