Jak živé kameny vypadají?
Jsou to sukulenty, jejichž tělo tvoří dvojice sukulentních listů, které jsou zbarveny podle druhu nejrůznějšími kombinacemi barev a doplněny drobnými průsvitnými místy (těmi proniká do vnitřní části rostlin sluneční záření umožňující fotosyntézu), které tvoří na povrchu listů kresbu. Jsou typické tím, že nemají žádný stonek a svým vzhledem připomínají kameny - odtud také jejich název. Květy jsou obvykle velkých rozměrů (větší než samotná rostlina) a mají bílou, žlutou a nebo růžovou barvu. Rostliny kvetou na konci léta a na podzim, květy se otevírají kolem poledne a na noc se zavírají.
Vhodné stanoviště
Lithopsy vyžadují celoročně maximální možné osvětlení. Velmi prospěšné je letnění na balkóně či terase.
Pěstební nádoby a substrát
Kvetoucí kameny je vhodné pěstovat v menších a vysokých květináčích. Jako substrát je vhodná směs zeminy pro vápnomilné rostliny, kterou smícháme s hrubozrnným pískem a drcenou antukou (nejlépe zbavenou od prachových částí). Na dno květináče umístíme drenáž z kamínků, která usnadní odtok přebytečné vody a uchrání kořenový systém rostliny před hnilobou.
Zálivka
Lithopsy zaléváme od dubna do října přibližně jednou za čtrnáct dní. Zaléváme je dostatečnou dávkou odstáté vody, nejlépe pokojové teploty. V zimních měsících je nezaléváme vůbec.
Přezimování
Lithopsy vyžadují období klidu. Optimální zimování je při teplotě 10 až 15 °C, případně při běžné pokojové teplotě. Během tohoto období začne starý pár listů uvadat a uvnitř se začínají rodit nové listy. Na jaře ze starého páru listů zůstává pouze suchá slupka - to je ideální doba, kdy můžeme provést po zimě první zálivku.
Množení
Semena lze získat z mateřské rostliny po odkvětu, kdy mají dobrou klíčivost. Vyséváme je do lehkého substrátu a opatrně zvlhčujeme.
Přesazování
Mladé rostliny přesazujeme na podzim. V dalších letech přesazujeme pouze jednou za dva až čtyři roky. Kratší intervaly rostlinám nesvědčí.
Diskuze