Pěstujeme kadeřavý fíkus - světlo a pěstební teploty
Všechny druhy fíkusů mají rády dostatek slunečních paprsků, vhodné je jejich umístění na oknech obrácených k jihu (případně je můžeme pěstovat na východních, jihovýchodních a jihozápadních oknech). Rostliny by ovšem neměly být na přímém slunci, hrozí riziko žloutnutí a popálení listů.
Kadeřavému fíkusu vyhovuje normální pokojová teplota, pohybující se kolem 25°C (maximálně však 28°C). V zimě by neměla teplota při pěstování rostliny klesnout pod 15°C.
Pěstební substrát
Pěstební substrát pro fíkusy by se měl skládat z 1 dílu lehké drnovky, 1 dílu listovky, 1 dílu rašelinového substrátu, 1 dílu humusu a 1 dílu písku. Substrát si můžeme namíchat sami a nebo jej již připravený zakoupit. K dostání je v každém větším zahradnictví.
Před použitím je vhodné pěstební substrát sterilizovat - zamezíme tak výskytu škůdců, jejichž zárodky se mohou v substrátu ukrývat. Sterilizaci lze provést v troubě, doporučená doba sterilizace je 10 minut při 200°C.
Zálivka a hnojení kadeřavého fíkusu
Pěstujeme-li kadeřavý fíkus při nízké teplotě, omezíme i zálivku. Rostlinu zaléváme měkkou, odstátou vodou pokojové teploty. V pěstební nádobě by měla být dobrá drenáž, zabráníme tak přemokření a následnému uhnívání kořenů. Málo nebo naopak mnoho vody způsobuje poruchy v růstu rostliny.
Od března do září, 1x za 14 dní kadeřavý fíkus přihnojujeme speciálními tekutými hnojivy pro pokojové rostliny, které zředíme s vodou.
Přesazování, množení
Mladé rostliny přesazujeme každý rok, starší rostliny každé 2 až 3 roky. Důležité je mírné zkrácení kořenového systému, který podpoří další růst rostliny. Kadeřavý fíkus se množí odříznutím části kmínku těsně nad očkem.
Diskuze