Důležitý je dostatek tekutin
Tak jako lidem, i psům velká letní horka vadí. Během léta je organismus psa zatěžován více, než obvykle. Jeho tělo tvoří až ze 70 % voda, která je potřebným zdrojem pro přežití. Je proto nutné (a to nejen v letních vedrech, ale celoročně) umožnit psovi neustálý přístup k vodě, aby mohl kdykoliv uhasit žízeň a předejít celkovému přehřátí organismu, které hrozí při nedostatku tekutin. Mějte na paměti, že kdekoliv půjdete se svým psem, měli byste sebou vzít i jeho misku a láhev s čerstvou vodou.
Dehydratace u zvířat
Úpal u domácích zvířat
Venčení psa - nejlépe ráno a večer
V létě je vhodné venčit psa brzy ráno a později večer, když už nejsou příliš vysoké teploty. Polední a odpolední procházky omezte jen na dobu pro psa nezbytně nutnou. Ideální trasa procházky by měla vést přes stinná místa, chůze po rozpáleném asfaltu není pro psa příjemná a navíc zde hrozí riziko popálení tlapek, které je pro zvíře velmi bolestivou záležitostí. Snažte se vyhýbat extrémní zátěži, kterou představuje v horku třeba běh do kopce, aportování či jízda autem, apod.
Cestování se psem
V případě, že se rozhodnete se svým psem cestovat - ať už po tuzemsku a nebo do zahraničí, je potřeba dodržovat při cestování s ním několik základních pravidel. Více o cestování se psem do zahraničí, doporučených očkováních, přepravě v autě a psí výbavě pro cestování, se dozvíte v následujících článcích:
Cestujeme se psem do zahraničí
Přeprava psa v autě
Sbalte na cesty i pejska
Pozor na letní úrazy
Jako majitelé psa byste měli mít stále na paměti, že váš domácí mazlíček může být v ohrožení - a to během letního období platí dvojnásob. Největší nebezpečí pro něj představují dopravní prostředky, elektrické spotřebiče (celoročně), otevřený oheň či dlouhodobý pobyt na slunci. Více o první pomoci se dočtete v následujících článcích:
Diskuze